V Iráne sa začalo druhé kolo volieb, reformisti dúfajú v ďalší úspech
- 7:30 29.04.2016
- Teherán

Novozvolení poslanci sa funkcií v parlamente ujmú 28. mája. Očakáva sa, že reformné krídlo v parlamente bude na Rúháního vyvíjať tlak, aby presadil ekonomické reformy.
Pri prvom kole volieb vo februári zaznamenali reformisti a umiernení spojenci prezidenta Hasana Rúháního značné úspechy na úkor stúpencov tvrdej línie, keď získali väčšinu v parlamente i vo vplyvnej Rade expertov, ktorá de facto určuje základné smerovanie iránskej politiky a vyberá najvyššieho duchovného vodcu krajiny. Dnes si chcú reformisti svoju pozíciu upevniť. Podľa agentúry AP musia získať 40 kresiel, aby mali väčšinu v parlamente.
Približne 17 miliónov registrovaných voličov má možnosť odovzdať hlasy v 55 volebných obvodoch v 21 provinciách krajiny. Volebné miestnosti uzavrú o 15.30 h SELČ, prvé výsledky naznačujúce konečné rozdelenie mandátov sa očakávajú v sobotu večer, píše agentúra DPA.
Spomedzi 136 kandidátov druhého kola volieb sa ich 53 hlási ku konzervatívnemu táboru alebo sa považujú za pokračovateľov kurzu nastoleného islamskou revolúciou. Ďalších 38 kandidátov patrí k proreformným a umierneným silám a 45-ti sú nezávislí.
Mnohí pozorovatelia vnímali februárové parlamentné voľby v Iráne ako hlasovanie o dôvere Rúhánímu a jeho politike, ktorú ultrakonzervatívna časť iránskych politikov a duchovných ostro kritizuje najmä v súvislosti s dosiahnutím dohody o iránskom jadrovom programe.
Novozvolení poslanci sa funkcií v parlamente ujmú 28. mája. Očakáva sa, že reformné krídlo v parlamente bude na Rúháního vyvíjať tlak, aby presadil ekonomické reformy, ktoré Iránu pomôžu prilákať zahraničný kapitál, ale aj zmeny v sociálnej oblasti a kultúre. Tie Rúhání, ktorý sa stal prezidentom v roku 2013, sľuboval počas svojej predvolebnej kampane.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Donald Trump s manželkou pozvali pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu
Americký prezident Donald Trump v liste pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Bieleho domu, uviedla v pondelok jeho hovorkyňa Karoline Leavittová.

Litva žaluje Bielorusko pre dianie na spoločnej hranici
Litva v pondelok podala na Medzinárodnom súdnom dvore sťažnosť na Bielorusko pre údajnú spoluúčasť na prevádzačstve veľkého množstva migrantov cez spoločnú hranicu.

Šéf WHO vyzýva členské štáty, aby prijali pandemickú dohodu
Niektoré štáty a politické skupiny predkladanú dohodu odmietajú zo strachu, že by mohla obmedziť ich suverenitu v otázkach verejného zdravia.