• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 16.5.2025Meniny má Svetozár
14°Bratislava

Novela kompetenčného zákona je v druhom čítaní

  • 17:23 27.04.2016
  • Bratislava
Novela kompetenčného zákona je v druhom čítaní

Poslanci Národnej rady SR ju dnešným hlasovaním odobrili.

Novela takzvaného kompetenčného zákona je v parlamente v druhom čítaní. Poslanci Národnej rady (NR) SR ju dnešným hlasovaním odobrili.

Návrh novely prerokováva parlament v skrátenom režime. Na základe nej by mal mať podpredseda vlády pre investície Peter Pellegrini (Smer-SD) väčšie kompetencie pri riadení, koordinácii a dohľade nad využívaním eurofondov. Šéfovať by mal i novému úradu, ktorý má zastrešovať aj informatizáciu spoločnosti.

Norma má byť účinná od 1. júna a po novom sa ňou vymedzia kompetencie pre oblasti riadenia, koordinácie a dohľadu nad využívaním finančných prostriedkov z eurofondov, investícií a informatizácie. Posilnené kompetencie má vicepremiér pre investície vykonávať v rámci novovytvoreného ústredného orgánu štátnej správy.

"Výkon navrhovaných kompetencií vyžaduje, aby boli centralizované na úrovni jediného subjektu s právnou subjektivitou, keďže doterajšia fragmentácia medzi viaceré subjekty neumožňuje dostatočne silnú koordinačnú úlohu a včasné dosahovanie stanovených cieľov," zdôvodňuje vláda v návrhu.

Nová právna úprava má priniesť aj dočasnú možnosť pôsobenia troch štátnych tajomníkov na ministerstve, a to v prípade, ak jeden z nich je určený len na plnenie úloh súvisiacich s predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie.

Po novom má tiež pôsobnosť Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v poskytovaní dotácií v oblasti ľudských práv prejsť od decembra tohto roka na Ministerstvo spravodlivosti SR.

Samotné skrátené legislatívne konanie ku kompetenčnému zákonu kritizovali v rozprave viacerí opoziční poslanci. Podľa nich nespĺňa podmienky na zrýchlený režim, keďže ten je možné využiť len za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pellegrini je súkromne v Chorvátsku, kancelária reagovala na obvinenia Matoviča

Pellegrini je súkromne v Chorvátsku, kancelária reagovala na obvinenia Matoviča

DNES - 11:53Domáce

Podľa hnutia Slovensko sa na oficiálnom webe hlavy štátu uvádza, že Pellegrini sa zúčastňuje na neoficiálnom pracovnom programe.

Zlodej nechal ukradnutý majetok pred dverami polície, napísal aj odkaz

Zlodej nechal ukradnutý majetok pred dverami polície, napísal aj odkaz

DNES - 11:10Domáce

Polícia našla páchateľa, ktorý minulý týždeň v Senici ukradol príslušenstvo z vlakového rušňa.

Opitý vodič narazil do sovy,

Opitý vodič narazil do sovy, "fúkať" dali aj spolujazdcovi

DNES - 11:05Domáce

Polícia obvinila 50-ročného muža z Medzilaboriec z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

SaS podáva na GP trestné oznámenie pre zákazku na počítače pre rezort vnútra

SaS podáva na GP trestné oznámenie pre zákazku na počítače pre rezort vnútra

DNES - 10:59Domáce

Opozičná strana SaS podala v piatok na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie v súvislosti so zákazkou, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR na nákup počítačov.

Peter Pellegrini sa zúčastní na inauguračnej svätej omši pápeža Leva XIV.

Peter Pellegrini sa zúčastní na inauguračnej svätej omši pápeža Leva XIV.

DNES - 9:52Domáce

Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu odcestuje do Ríma pri príležitosti inauguračnej svätej omše novozvoleného pápeža Leva XIV.