Päť amerických štátov si dnes vyberá prezidentských kandidátov
- 10:28 26.04.2016
- Washington

Republikán Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová dúfajú, že získajú významnú časť delegátov, o ktorých sa dnes hlasuje, a upevnia tak svoje vedúce postavenia.
Republikán Donald Trump a demokratka Hillary Clintonová dúfajú, že získajú významnú časť delegátov, o ktorých sa dnes hlasuje, a upevnia tak svoje vedúce postavenia, informovala tlačová agentúra DPA.
Republikánski vyzývatelia Ted Cruz a John Kasich vyskúšajú novú stratégiu, ktorá by mala zabrániť Trumpovi získať 1237 delegátov potrebných na to, aby ho stranícky kongres v júli priamo menoval za prezidentského kandidáta. Ani jeden z nich už nemá šancu získať pred kongresom dostatok delegátov na to, aby si zabezpečil stranícku nomináciu, ale obaja dúfajú, že zoberú hlasy Trumpovi a prinútia tak kongres rokovať o inom prezidentskom kandidátovi.
Z pätice štátov, v ktorých sa dnes hlasuje, je najväčšia Pensylvánia. Trump v nej má podľa prieskumov výrazný 19-percentný náskok pred svojím najbližším súperom Cruzom, informovala webová stránka Real Clear Politics. V Pensylvánii však platia zložité pravidlá, čo znamená, že republikánsky víťaz získa priamo iba malú časť z tamojších 71 delegátov.
Kasich je guvernérom susedného Ohia a vyrástol v Pensylvánii, dúfa preto, že premení svoje styky na hlasy a Cruz zasa verí, že získa hlasy konzervatívnych voličov. Trumpa budú podľa prieskumov voliť vo veľkých mestských aglomeráciách ako je Philadelphia a Pittsburgh i v malých komunitách, ktoré postihlo rušenie pracovných miest.
Trump má podľa prieskumov výrazný náskok aj v Marylande a Connecticute, kde je so značným odstupom druhý Kasich.
Cruz a Kasich sa tento týždeň dohodli na spolupráci, aby zvýšili šance, že sa im podarí zastaviť Trumpa. Dohodli sa, že sa každý z nich sústredí na štáty, v ktorých má šancu získať čo najviac hlasov. Trump to označil za zúfalú politiku svojich súperov.
Ak by bola taktika smerujúca proti Trumpovi úspešná a on by nezískal potrebný počet hlasov, mohli by si delegáti republikánskeho kongresu v júli slobodne zvoliť iného prezidentského kandidáta.
V radoch demokratov má Clintonová podľa prieskumov dvojciferný náskok pred svojím súperom Berniem Sandersom v Pennsylvánii a Marylande a oveľa menší v Connecticute. Clintonová tvrdí, že má blízko k Pensylvánii, kde vyrástol jej otec. V jeho rodisku Scranton trávila Clintonová často letné prázdniny.
Ak dnes Clintonová zvíťazí nad Sandersom vo všetkých piatich štátoch, bude už veľmi blízko k získaniu 2383 demokratických delegátov a v polovici mája by si mohla byť istá prezidentskou nomináciou svojej strany. Na dnešok si naplánovala volebnú noc vo Philadelphii, kde sa v júli bude konať nominačný kongres demokratov, dodala DPA.

Kráľ Karol III. poslal osobný odkaz Bidenovi po diagnostikovaní rakoviny
Britský kráľ Karol III. poslal list americkému exprezidentovi Joeovi Bidenovi, oznámil to v pondelok Buckinghamský palác.

Spojené štáty uskutočnili prvý „samodeportačný“ let pre nelegálnych migrantov
V pondelok odletela zo Spojených štátov do Hondurasu a Kolumbie prvá skupina migrantov bez dokladov, ktorá pristúpila na dobrovoľný odchodom z krajiny.

Zelenskyj vylúčil stiahnutie jednotiek z oblastí, ktoré si nárokuje Moskva
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vylúčil stiahnutie vojakov z oblastí na východe a juhu Ukrajiny, na ktoré si robí nárok Moskva.

Zelenskyj načrtol možnosť konania summitu Ukrajiny, Ruska, USA, EÚ a Británie
Zelenskyj vyhlásil, že Kyjev spoločne so svojimi partnermi zvažuje organizáciu summitu na vysokej úrovni medzi Ukrajinou, Ruskom, Spojenými štátmi, krajinami Európskej únie (EÚ) a Veľkou Britániou.

Trump a Putin hovorili o normalizácii vzťahov, výmene väzňov a o Iráne
Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump sa počas pondelkového, viac ako dve hodiny trvajúceho telefonátu venovali okrem konfliktu na Ukrajine aj iným otázkam.