Japonsko nepožaduje od USA ospravedlnenie za zhodenie atómových bômb
- 6:42 25.04.2016
- Tokio

Zhodenie atómových bômb na japonské mestá v roku 1945 je americkou verejnosťou všeobecne vnímané ako krok, ktorým sa predišlo ešte väčšiemu krviprelievaniu pri pozemnej operácii.
Vyhlásenie prichádza pred májovou návštevou šéfa Bieleho domu Baracka Obamu v Japonsku, kde sa zúčastní na summite lídrov krajín G7. Očakáva sa, že Obama zavíta aj do Hirošimy, kde ako prvý úradujúci prezident USA vzdá úctu obetiam týchto tragických udalostí.
Tokio tvrdí, že dôležitejšie než požadovať ospravedlnenie od svojho bývalého nepriateľa, je pokračovať v neochvejnom úsilí o jadrové odzbrojenie. Obamov plán navštíviť Hirošimu je vnímaný ako signál, že tento odchádzajúci prezident obnovuje kampaň za svet bez atómových zbraní.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry v rámci summitu šéfov diplomacie krajín G7 začiatkom tohto mesiaca navštívil Mierový pamätník a múzeum v Hirošime, čím sa stal prvým úradujúcim ministrom zahraničných vecí USA, ktorý tak učinil. Zavítal tam s ďalšími rezortnými kolegami z G7.
Zhodenie atómových bômb na japonské mestá Hirošima a Nagasaki v auguste 1945 je americkou verejnosťou všeobecne vnímané ako krok, ktorým sa predišlo ešte väčšiemu krviprelievaniu pri pozemnej operácii a zároveň sa tým urýchlilo ukončenie druhej svetovej vojny v Tichomorí.
Japonsko, v súčasnosti chránené americkým jadrovým dáždnikom, prijalo v roku 1967 tri tzv. nejadrové princípy, ktoré ukladajú, že krajina nebude vlastniť, vyvíjať alebo povoľovať prítomnosť jadrového arzenálu na svojom území.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.