Turecko zatklo podozrivých členov Islamského štátu, plánovali útoky
- 13:31 23.04.2016
- Gaziantep

Turecko zažilo od vlaňajšieho júla šesť krvavých samovražedných bombových útokov - štyri z nich pripísalo militantom IS.
Turecko pripísalo predchádzajúce raketové útoky bojovníkom z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v susednej Sýrii.
Štyri rakety zasiahli mesto Kilis, neďaleko hranice so Sýriou, v piatok, spresnil úrad provinčného guvernéra.
Rakety boli vystrelené z územia v severnej Sýrii, ovládaného silami Islamského štátu. IS vedie v spomínanej oblasti boje proti sýrskym povstalcom, vrátane frakcií podporovaných Tureckom.
Raketová paľba v pondelok 18. apríla zabila v Kilise najmenej päť Sýrčanov, pričom štyria z nich boli deti.
Kilis je jedným z regiónov, kde našla útočisko väčšina utečencov pred sýrskou občianskou vojnou. Do rovnomenného mesta, ktoré malo pred vojnou 90.000 obyvateľov, prišlo približne 130.000 utečencov. Konflikt v Sýrii vypukol pred piatimi rokmi.
Merkelová, predseda Európskej rady Donald Tusk a podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans majú dnes popoludní pricestovať do utečeneckého tábora v meste Gaziantep. Na návšteve tábora ich bude sprevádzať turecký premiér Ahmet Davutoglu.
Návšteva bola pôvodne naplánovaná o týždeň skôr a mala zahŕňať aj Kilis, ale pre bezpečnostnú situáciu nastali v pláne zmeny.
Merkelová navštívi pohraničie na podporu spornej migračnej dohody EÚ s Tureckom, ktorá platí už mesiac. Pribúdajú však otázky ohľadom zákonnosti predmetnej dohody - na základe nej sú migranti, ktorí nedostanú v Grécku azyl, deportovaní späť do Turecka. Podľa ľudskoprávnych skupín však Turecko nie je bezpečným miestom pre týchto ľudí.
Medzitým turecká štátna tlačová agentúra Anadolu informovala, že v provincii Konya v strednom Turecku bolo v piatok večer zatknutých šesť členov údajnej bunky Islamského štátu. Podľa guvernéra provincie Muammera Erola sú všetci zatknutí cudzí štátni príslušníci.
Podľa agentúrnej správy členovia bunky hľadali miesta pre prípadné samovražedné bombové útoky v rovnomennej metropole provincie a plánovali útočiť aj na tureckých vládnych predstaviteľov. K zatknutiu došlo deň po návšteve premiéra Davutogla v Konyi, jeho domovskej provincii.
Turecko zažilo od vlaňajšieho júla šesť krvavých samovražedných bombových útokov - štyri z nich pripísalo militantom IS, dodala informáciu agentúra AP. Posledný útok na rušnej ulici v pešej zóne v Istanbule 19. marca zabil štyroch turistov.

Berlín bude lobovať za svojich študentov na Harvardovej univerzite
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí bude so svojimi partnermi v Spojených štátoch rokovať v záujme nemeckých študentov na americkej Harvardovej univerzite.

Merz vyzval čínskeho prezidenta na podporu úsilia Západu o prímerie na Ukrajine
Nemecký kancelár Friedrich Merz v telefonickom rozhovore vyzval čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby podporil úsilie Západu o dosiahnutie prímeria na Ukrajine.

Lavrov: Vatikán nie je vhodné miesto na rokovania pravoslávnych štátov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne.

Nemecká polícia pátra po chlapcovi, ktorý pobodal spolužiaka
Nemecká polícia pátra po 13-ročnom chlapcovi, ktorý je podozrivý z pobodania 12-ročného spolužiaka na základnej škole v metropole Berlín.

Orbán: Ukrajinci vedú dezinformačnú kampaň, reagujeme zákonom o transparentnosti
Ukrajinci vedú voči Maďarsku dezinformačnú kampaň s cieľom vynútiť podporu Budapešti na vstup Ukrajiny do Európskej únie, a maďarská vláda na to reaguje návrhom zákona o „transparentnosti“.