Pan Ki-mun: Klimatickú dohodu OSN podpíše dnes rekordných 171 krajín
- 16:46 22.04.2016
- New York

Parížska dohoda nadobudne účinnosť, keď ju oficiálne ratifikuje 55 krajín, na ktoré pripadá najmenej 55 percent celosvetových emisií skleníkových plynov.
"Tvoríme históriu. V tejto sále prekonávame rekordy, a to je dobrá správa," vyhlásil Pan Ki-mun v úvode podujatia. "Ako dnes preukazujete samotným podpisovým aktom, moc budovať lepší svet je vo vašich rukách," odkázal prítomným zástupcom štátov sveta s tým, že ide o budúce generácie.
Podľa najvyššieho predstaviteľa OSN je svet v "pretekoch s časom" v súvislosti s rastúcimi teplotami, rekordným úbytkom zaľadnenia a rekordnou úrovňou oxidu uhličitého v atmosfére. "Éra konzumu bez dôsledkov sa skončila," vyhlásil Pan.
Juhokórejský diplomat, ktorý pripomenul, že otázky tzv. zmeny klímy boli jeho poprednou prioritou, odkedy sa pred deviatimi rokmi stal generálnym tajomníkom OSN, preto vyzval všetky krajiny na ratifikáciu dohody, aby mohla vstúpiť do platnosti čo najskôr.
Parížska dohoda nadobudne účinnosť, keď ju oficiálne ratifikuje 55 krajín, na ktoré pripadá najmenej 55 percent celosvetových emisií skleníkových plynov. USA a Čína, ktoré majú 40-percentný podiel na svetových emisiách, plánujú podľa vlastných vyjadrení pristúpiť k dohode ešte tento rok.
Pan Ki-mun informoval, že už dnes ratifikačné dokumenty Organizácii Spojených národov odovzdá 15 krajín, prevažne malých ostrovných štátov.
Francúzsky prezident Francois Hollande vo vystúpení na podpisovom podujatí povedal, že požiada parlament, aby Parížsku dohodu ratifikoval "do leta" tohto roka.
"Už nie je cesty späť," vyhlásil Hollande s výzvou na rýchle konanie na národnej úrovni. "Musíme zabezpečiť, že sa z našich slov stanú činy. Nikto nemá povinnosť urobiť všetko, ale každý má povinnosť prispieť svojím dielom," citovala ho agentúra DPA.

Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Zelenskyj vyzval Trumpa sprísniť sankcie, ak Putin nepristúpi na prímerie
Podľa ukrajinského prezidenta je potrebné také prímerie, aké navrhol Trump.

Trump: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a ukončení vojny
Donald Trump označil konverzáciu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom za veľmi dobrú.

Starmer, Costa a von der Leyenová označili situáciu v Pásme Gazy za neprijateľnú
Britský premiér Keir Starmer, predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v pondelok kritizovali izraelskú vládu pre jej kroky v Pásme Gazy.

Peskov: Ukončenie konfliktu na Ukrajine si vyžaduje veľa náročnej práce
Na vyriešenie konfliktu na Ukrajine je potrebná „náročná“ a dlhodobá práca, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.