• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 16.5.2025Meniny má Svetozár
Bratislava

Nemecko žiada Belgicko, aby dočasne odstavilo dva jadrové reaktory

  • 8:50 20.04.2016
  • Brusel
Nemecko žiada Belgicko, aby dočasne odstavilo dva jadrové reaktory

Technické problémy zastaraných jadrových elektrární v Belgicku vytvárajú napätie vo vzťahoch so susedným Nemeckom.

Nemecká ministerka životného prostredia Barbara Hendricksová dnes požiadala belgickú vládu, aby dočasne prerušila prevádzku v dvoch jadrových reaktorov, kým nebudú zodpovedané otázky Berlína ohľadom ich bezpečnosti. Informovala o tom agentúra DPA.

Spresnila, že ide o reaktory Doel 3 a Tihange 2, ktoré boli dočasne vyradené z prevádzky v roku 2012 po tom, ako na nich boli objavené mikrotrhliny. Vlani v novembri však belgická Federálna agentúra pre kontrolu jadrových zariadení (AFCN) oznámila ich opätovné spustenie, ktoré zdôvodnila pozitívnymi výsledkami analýz a posudkami medzinárodných expertov.

Nemecké ministerstvo sa však domnieva, že je nutné vykonať dodatočné testy. Tvrdí tiež, že nemecká nezávislá komisia pre jadrovú bezpečnosť (RSK) nedokázala potvrdiť, že belgické reaktory by boli v prípade poruchy dostatočne bezpečné.

"Preto si myslíme, že by bolo vhodné odpojiť ich od siete, aspoň dovtedy, kým sa neuskutočnia nové testy a skúmanie," uviedla Hendricksová. Dodala, že sa tým preukáže aj fakt, že belgická strana berie obavy Nemecka vážne.

Podľa DPA, ktorá kontaktovala RSK, otvorenou otázkou zostávajú záťažové testy na oboch reaktoroch. Záverečný dokument tejto komisie hovorí o tom, že reaktory by sa im mali podrobovať pravidelne. V terajšom štádiu podľa nemeckých odborníkov nie je dostatok dôkazov o tom, že reaktory by boli v prípade nejakých problémov bezpečné.

Technické problémy zastaraných jadrových elektrární v Belgicku vytvárajú napätie vo vzťahoch so susedným Nemeckom, ktoré presadzuje čisté a udržateľné zdroje energie a schválilo zákon o uzavretí všetkých komerčných jadrových reaktorov do roku 2022.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron v prvom telefonáte s novým pápežom hovoril o mieri vo svete

Macron v prvom telefonáte s novým pápežom hovoril o mieri vo svete

VČERA - 21:55Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete.

Zelenskyj: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude treba

Zelenskyj: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude treba

VČERA - 19:28Zahraničné

Priame rokovania Ukrajiny a Ruska v tureckom Istanbule sa začnú v noci alebo až v piatok, oznámil vo štvrtok popoludní v Ankare ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Trump: Kým sa nestretnem s Putinom, nič sa v otázke mieru na Ukrajine nezmení

Trump: Kým sa nestretnem s Putinom, nič sa v otázke mieru na Ukrajine nezmení

VČERA - 18:28Zahraničné

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že neočakáva pokrok v otázke mierového riešenia konfliktu na Ukrajine, kým sa osobne nestretne so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy

VČERA - 13:06Zahraničné

Európska komisia vo štvrtok obvinila platformu TikTok z porušovania právnych predpisov Európskej únie.

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom

VČERA - 13:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom.