Poslanci neschválili školské autobusy

Školské autobusy na Slovensku nebudú. V zákone o školských autobusoch, ktorý rieši problematiku dopravy žiakov na vyučovanie a v rámci školských aktivít mimo vyučovania, to navrhovali poslanci za KDH. Parlament ich návrh nepodporil.
„Dopravcovia požadujú od samosprávy financie za spoje, ktoré sú pre nich z ekonomického hľadiska stratové. Systém školských autobusov je zavedený vo viacerých vyspelých krajinách, a to nielen z hľadiska ekonomického a dopravnej obslužnosti, ale najmä z hľadiska bezpečnosti dopravy školskej mládeže,“ upozornil Fronc.
Podľa Fronca aj z pohľadu etického má systém školských autobusov nemalý význam, pretože vo verejnej doprave sa mládež neraz stretáva s nežiaducimi javmi ako je napríklad alkoholizmus. Navrhovaný zákon predpokladal postupné zavedenie školských autobusov.
Na nákladoch na zriadenie školských autobusov by participovali obec a štát v pomere 1/3 a 2/3 z nákladov. Systém školských autobusov navrhovalo KDH zaviesť postupne v priebehu piatich rokov.
Celkové náklady na vytvorenie primárnej siete školských autobusov by v priebehu piatich rokov dosiahli 35 mil. eur, ktoré by išli zo štátneho rozpočtu, a 17,5 mil. eur z rozpočtu samospráv.
Z pohľadu štátu je predpoklad, že zavedenie školských autobusov by urýchlilo proces rušenia málotriednych škôl, čo by malo pozitívny dopad na štátny rozpočet. Fronc odhaduje, že zrušenie jednej málotriednej školy po zavedení školského autobusu by znížilo náklady na školstvo o približne 5 000 až 7 000 eur.

Muž vyhodil do kontajnera šperkovnicu so šperkami, prípad rieši polícia
V šperkovnici boli zlaté retiazky, náušnice, prstene i prívesky.

Fico sa v Moskve krátko stretol s Putinom, rozprával sa aj s Lukašenkom
Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Minister Susko sa stretol s obeťou stredajšieho lúpežného prepadnutia
Sudkyňa Okresného súdu Martin, ktorá sa v stredu stala obeťou lúpežného prepadnutia v mieste svojho bydliska v Turčianskych Kľačanoch, má plnú podporu rezortu spravodlivosti.

Kallasová vytkla Ficovi návštevu Moskvy, podľa nej je na nesprávnej strane dejín
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v piatok vytkla predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi jeho prebiehajúcu návštevu Moskvy.

Polícia pátra po 13-ročnej Victórii, je nezvestná už niekoľko dní
Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 13-ročnom nezvestnom dievčati.