• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.5.2024Meniny má Želmíra
17°Bratislava

Verejné obstarávanie by mala zrýchliť malá novela

  • 15:42 11.02.2013
  • BRATISLAVA
Verejné obstarávanie by mala zrýchliť malá novela

Malá novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú na návrh ministra vnútra Roberta Kaliňáka v pondelok schválila vláda, má umožniť zrýchlenie procesu obstarávania s okamžitou účinnosťou.

Zároveň by mala pomôcť pri lepšom využívaní peňazí Európskej únie, v čom Slovensko dlhodobo zaostáva.

Kabinet schválil aj návrh na skrátené legislatívne konanie o malej novele, aby ju parlament mohol prerokovať a schváliť ešte na terajšej štrnástej schôdzi.

V prípade, že poslanci novelu verejného obstarávania včas schvália, účinná bude od 18. februára.
Zavádza predbežnú kontrolu

Malá novela zjednocuje námietkové konanie, ktoré bude pozostávať z dvoch častí a v každej s jedným rozhodnutím. Umožňuje uchádzačom preukazovať splnenie podmienok účasti vo verejnom obstarávaní čestným prehlásením, pričom preverovať sa bude len úspešný uchádzač.

V prípade neuzavretia zmluvy s víťazom súťaže budú môcť obstarávatelia uzatvárať zmluvy aj s ďalšími uchádzačmi podľa poradia.

Zrýchlená novela verejného obstarávania zavádza predbežnú ex ante kontrolu súťažných podmienok tendrov, a aj sankcie v podobe zákazu účasti na verejnom obstarávaní. Ide o zmeny, ktoré zatiaľ obsahuje aj veľká novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú poslanci za Smer-SD už skôr presunuli do druhého čítania a neskôr ich z nej vyradia. "Zo správy o čerpaní eurofondov, o aktuálnej hospodárskej situácii, daňovej prognóze vyplýva, že musíme sa pokúsiť zachrániť každé euro, ktoré by mohlo pritiecť do hrubého domáceho produktu a pomohlo zvýšiť jeho obrat a pomohlo vytvoriť nové pracovné miesta," zdôvodnil minister Kaliňák potrebu schválenia malej novely verejného obstarávania.
Zjednoduší "život" podnikateľom

Mnohé financie z EÚ, ktoré pochádzajú ešte z roku 2011, je podľa neho potrebné vyčerpať do konca tohto roku. "A teda nielen uzatvoriť zmluvu, alebo schváliť projekt, skončiť verejné obstarávanie, ale aj peniaze účinne minúť a zaplatiť za projekt, ktorý je hotový. Potrebujeme časový priestor pre vykonanie verejného obstarávania, vyhodnotenie, uzatvorenie zmluvy, ale aj realizáciu. Preto vlastne predbieha táto veľmi krátka novela, ktorá so sebou prináša predovšetkým úsporu časovú," dodal Kaliňák.

Vybraté zmeny z veľkej novely verejného obstarávania podľa neho výrazne skrátia lehoty, resp. zjednodušia prístup podnikateľov k súťažiam.

Podľa podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho uchádzači nebudú môcť požiadať obstarávateľa o nápravu po rozhodnutí o vylúčení uchádzača. Naďalej však budú môcť podať žiadosť o nápravu v prípade súťažných podmienok. "Z praxe vyplýva, že žiadosti o nápravu po vylúčení uchádzača sú prakticky duplicitné a naťahujú čas možno mesiac, možno viac. Ani raz sa v praxi u tisícoch obstarávaní nestalo, že by Úrad pre verejné obstarávanie uznal žiadosť o nápravu vo veci neúspešného uchádzača a zaradil ho naspäť," povedal v pondelok Vážny. Tak či tak to podľa neho končí na úrade ako námietka. "Európska legislatíva neprikazuje režim žiadosti o nápravu," povedal Vážny.

Vicepremiér odmietol kritiku opozície, že novela zákona nezlepší čerpanie eurofondov. "Z limitu na rok 2011 bola vyčerpaná iba technická pomoc za 2,1 mil. eur, ale ani v jednom z ostatných desiatich operačných programov nebol vyčerpaný ani cent. Čerpanie oddialili na rok 2012 a najmä 2013, čo nám teraz spôsobuje problémy," dodal Vážny na adresu bývalého vedenia ministerstva dopravy na čele s Jánom Figeľom.

Z roku 2011 nie je podľa Vážneho v tomto roku dočerpaných 1,18 mld. eur. "Čiže pán Figeľ by mal odpovedať na to, ako a prečo tento proces spôsobil, lebo to z jeho strany považujem za sabotáž eurofondov," dodal Vážny. Rezort dopravy zatiaľ koordinuje využívanie zdrojov Európskej únie, ale od apríla to bude zabezpečovať Úrad vlády SR, vrátane podpredsedu vlády pre investície.

Malá novela obstarávania je podľa Jána Figeľa škodlivá

To, že vláda má zodpovednosť vyše desať mesiacov a teraz chce cez zrýchlenú novelu obstarávania zlepšiť využívanie eurofondov, podľa lídra KDH potvrdzuje jej nekompetentnosť pri správe európskych financií. "Ako môže vláda presvedčiť o transparentných úmysloch, keď stavia na klamstve," dodal Figeľ.

Nominanti Smeru v budúcej Rade Úradu pre verejné obstarávanie, ktorá bude rozhodovať na väčšinovom princípe, napríklad aj o námietkach, dostanú podľa predsedu KDH zásadný vplyv v procese verejného obstarávania a pri rozhodovaní o víťazoch tendra. "Takto nastavené podmienky môžu byť nekompatibilné na európskej úrovni," dodal Figeľ.

Odobrením novely o verejnom obstarávaní v zrýchlenom konaní vláda podľa Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) znovu dokazuje, že transparentnosť a zodpovedné nakladanie s verejnými financiami sú zrejme pre vládny Smer cudzie pojmy. "Vláda pristúpila k novele zákona o verejnom obstarávaní mimoriadne neférovo. O zákone, ktorý má garantovať otvorenosť a transparentnosť, sa ide rokovať v zhone a utajení," reagovala v pondelok Erika Jurinová z OĽaNO. Smer si podľa nej buď chce čo najrýchlejšie presadiť vlastné záujmy, alebo je zrýchlené legislatívne konanie prejavom amaterizmu vlády.

"Smer sľuboval férový proces a riadnu diskusiu, no namiesto toho máme ďalšiu frašku v podobe zrýchleného legislatívneho konania. V prvom rade považujem za mimoriadne neférový prístup vlády, ktorá nedala poslancom a verejnosti ani 24 hodín na preštudovanie zákona, o ktorom sa má už zajtra diskutovať," dodala Jurinová.

Podľa nej Smer v tomto prípade opäť porušuje aj vlastné legislatívne pravidlá vlády, keďže medzirezortné pripomienkové konanie nesmie byť kratšie ako sedem dní. Za dôležité označila, aby verejnosť mala možnosť na predloženie pripomienok. "Namiesto toho máme toto pretláčanie vlastných záujmov," uviedla Jurinová. Poslanci za OĽaNO sú podľa nej pripravení podať pozmeňujúci návrh, ktorý pomôže k transparentnému a efektívnemu narábaniu s verejnými zdrojmi.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

Tri banky hlásia veľké výpadky: Tieto služby nebudú fungovať celý deň

DNES - 21:20Ekonomické

Klienti nebudú mať dostupné viaceré služby.

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

Z trhu sťahujú nebezpečnú potravinu, táto skupina ľudí ju nesmie konzumovať

DNES - 19:37Ekonomické

Pre mnohých zákazníkov je potravina mimoriadne nebezpečná.

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

Remišová reagovala na Rašiho vyjadrenia o čerpaní eurofondov

DNES - 18:25Ekonomické

Eurofondy sa podľa Remišovej podarilo vyčerpať vďaka opatreniam, ktoré presadila.

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

Raši: Staré eurofondy sa podarilo vyčerpať na 100 %

DNES - 15:24Ekonomické

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 sa podarilo Slovensku kompletne vyčerpať. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Raši: Čerpanie eurofondov z Programu Slovensko je v časovom sklze

Raši: Čerpanie eurofondov z Programu Slovensko je v časovom sklze

DNES - 13:51Ekonomické

Čerpanie eurofondov z Programu Slovensko 2021 - 2027 je v časovom sklze, nakoľko boli prvé výzvy vyhlásené až v polovici roka 2023.