• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 28.2.2020Meniny má Zlatica
Bratislava

Správa o pápežovi je ako blesk z jasného neba

  • 15:47 11.02.2013
  • BRATISLAVA
Správa o pápežovi je ako blesk z jasného neba

Rezignácia pápeža Benedikta XVI. je podľa cirkevného právnika Štefana Mordela správa ako blesk z jasného neba.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, pápeži majú právo sa zrieknuť úradu. V cirkevných dejinách bolo takých prípadov niekoľko. Každý prípad je však odlišný.

„Ale možnosť pápeži majú a v cirkvi sa prejavila,“ povedal.

Podľa Mordela si však nevieme predstaviť štatút expápeža, pretože sa to neobjavilo v moderných dejinách. Pripomenul, že pápež Ján Pavol II. si nevedel predstaviť miesto pre expápeža, preto hovoril, že z kríža sa nezostupuje, ale na kríži sa vytrváva.

Pápež až do samotného zrieknutia sa úradu v určenom termíne má stále svoje kompetencie. Môže napríklad menovať kardinálov, ale po termíne zrieknutia o túto kompetenciu prichádza. Reči o možných nástupcoch sú podľa Mordela len špekuláciou.

„Prognózy sa mnohokrát nenaplnia. Ako veriaci verím, že Boh dá cirkvi pastiera, ktorý povedie cirkev k cieľu,“ povedal cirkevný právnik Mordel s tým, že stále veľmi a tajne dúfa, že informácia o abdikácii Svätého Otca nie je pravdivá, lebo cirkev vedie dobre a povzbudivo.

Obrazom: Najzaujímavejšie fotografie pápež Benedikta XVI.


Po abdikácii pápeža vedie cirkev kardinálsky zbor

Pápež Ján Pavol II. v roku 1996 napísal apoštolskú konštitúciu o uprázdnení Apoštolského stolca a voľbe nového pápeža pod názvom Universi dominici gregis.

V nej stanovil, že počas uprázdnenia Apoštolského stolca sa zveruje vedenie cirkvi kardinálskemu kolégiu, ale iba na vybavovanie riadnych záležitostí alebo tých otázok, ktoré nestrpia nijaký odklad ako aj na prípravu všetkého, čo je potrebné na voľbu nového pápeža.

Kardináli musia absolútne vylúčiť také záležitosti, ktoré sú - či už je to zo zákona alebo na základe praxe - buď iba právomocou pápeža, alebo sa týkajú noriem na voľbu nového pápeža podľa nariadení predkladanej konštitúcie.

Kardinálske kolégium nemôže disponovať právami Apoštolského stolca a rímskej cirkvi. Podľa konštitúcie sa však nesmú priamo alebo nepriamo zrieknuť týchto práv, najmä keď ide o urovnanie sporov alebo o potrestanie činov, ktoré boli vykonané proti týmto právam po smrti alebo po právoplatnom pápežovom odstúpení z úradu.

Počas uprázdnenia Apoštolského stolca nesmú byť nijakým spôsobom korigované alebo menené zákony vydané pápežmi. Nesmie sa nič pridávať ani škrtať, ani sa nesmie od nich čo i len čiastočne dišpenzovať. Toto platí najmä pre tých, ktorých sa týka usmernenie pri voľbe pápeža.

Počas uprázdnenia Apoštolského stolca nemá kolégium kardinálov právomoc alebo jurisdikciu v tých otázkach, ktoré prislúchajú pápežovi za jeho života alebo počas vykonávania úloh jeho úradu. Všetky tieto otázky musia zostať vyhradené výlučne budúcemu pápežovi. Preto v konštitúcii vyhlásili za neplatné každé konanie, o ktorom si kardinálske kolégium myslí, že ho musí uskutočniť, ak táto právomoc alebo jurisdikcia prislúcha pápežovi počas jeho života alebo počas obdobia vykonávania jeho úradu.

Odporúčame:

Šok z Vatikánu, pápež Benedikt XVI. rezignuje

Vyhlásenie Benedikta XVI. v plnom znení

Prvé reakcie na odstúpenie pápeža Benedikta XVI.

Naposledy pápež dobrovoľne abdikoval pred vyše 700 rokmi

Obrazom: Pápež Benedikt XVI. sa vzdal pontifikátu
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Občania Slovenska by mali zvážiť cestovanie do krajín s výskytom koronavírusu

Občania Slovenska by mali zvážiť cestovanie do krajín s výskytom koronavírusu

VČERA - 19:42Domáce

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje všetkých občanov SR, ktorí sa chystajú do zahraničia, aby zvážili cestovanie do krajín, kde sa prejavuje výskyt nového koronavírusu COVID-19.

V žilinskej nemocnici platí zákaz návštev

V žilinskej nemocnici platí zákaz návštev

VČERA - 18:02Domáce

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline platí zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal viacero výstrah

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal viacero výstrah

VČERA - 17:19Domáce

Meteorológovia upozorňujú na viacero javov.

Občania môžu pre vážne dôvody požiadať o prenosnú volebnú schránku

Občania môžu pre vážne dôvody požiadať o prenosnú volebnú schránku

VČERA - 15:35Domáce

Občania, ktorí pre závažné, najmä zdravotné dôvody nemôžu prísť voliť do volebnej miestnosti, môžu požiadať, aby im priniesli prenosnú volebnú schránku.

Gábor Gál: Rezort spravodlivosti je v najväčšom marazme

Gábor Gál: Rezort spravodlivosti je v najväčšom marazme

VČERA - 14:51Domáce

Po skončení funkčného obdobia na pôde rezortu spravodlivosti si plánuje Gál oddýchnuť.