• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 30.11.2021Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Správa o pápežovi je ako blesk z jasného neba

  • 15:47 11.02.2013
  • BRATISLAVA
Správa o pápežovi je ako blesk z jasného neba

Rezignácia pápeža Benedikta XVI. je podľa cirkevného právnika Štefana Mordela správa ako blesk z jasného neba.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, pápeži majú právo sa zrieknuť úradu. V cirkevných dejinách bolo takých prípadov niekoľko. Každý prípad je však odlišný.

„Ale možnosť pápeži majú a v cirkvi sa prejavila,“ povedal.

Podľa Mordela si však nevieme predstaviť štatút expápeža, pretože sa to neobjavilo v moderných dejinách. Pripomenul, že pápež Ján Pavol II. si nevedel predstaviť miesto pre expápeža, preto hovoril, že z kríža sa nezostupuje, ale na kríži sa vytrváva.

Pápež až do samotného zrieknutia sa úradu v určenom termíne má stále svoje kompetencie. Môže napríklad menovať kardinálov, ale po termíne zrieknutia o túto kompetenciu prichádza. Reči o možných nástupcoch sú podľa Mordela len špekuláciou.

„Prognózy sa mnohokrát nenaplnia. Ako veriaci verím, že Boh dá cirkvi pastiera, ktorý povedie cirkev k cieľu,“ povedal cirkevný právnik Mordel s tým, že stále veľmi a tajne dúfa, že informácia o abdikácii Svätého Otca nie je pravdivá, lebo cirkev vedie dobre a povzbudivo.

Obrazom: Najzaujímavejšie fotografie pápež Benedikta XVI.


Po abdikácii pápeža vedie cirkev kardinálsky zbor

Pápež Ján Pavol II. v roku 1996 napísal apoštolskú konštitúciu o uprázdnení Apoštolského stolca a voľbe nového pápeža pod názvom Universi dominici gregis.

V nej stanovil, že počas uprázdnenia Apoštolského stolca sa zveruje vedenie cirkvi kardinálskemu kolégiu, ale iba na vybavovanie riadnych záležitostí alebo tých otázok, ktoré nestrpia nijaký odklad ako aj na prípravu všetkého, čo je potrebné na voľbu nového pápeža.

Kardináli musia absolútne vylúčiť také záležitosti, ktoré sú - či už je to zo zákona alebo na základe praxe - buď iba právomocou pápeža, alebo sa týkajú noriem na voľbu nového pápeža podľa nariadení predkladanej konštitúcie.

Kardinálske kolégium nemôže disponovať právami Apoštolského stolca a rímskej cirkvi. Podľa konštitúcie sa však nesmú priamo alebo nepriamo zrieknuť týchto práv, najmä keď ide o urovnanie sporov alebo o potrestanie činov, ktoré boli vykonané proti týmto právam po smrti alebo po právoplatnom pápežovom odstúpení z úradu.

Počas uprázdnenia Apoštolského stolca nesmú byť nijakým spôsobom korigované alebo menené zákony vydané pápežmi. Nesmie sa nič pridávať ani škrtať, ani sa nesmie od nich čo i len čiastočne dišpenzovať. Toto platí najmä pre tých, ktorých sa týka usmernenie pri voľbe pápeža.

Počas uprázdnenia Apoštolského stolca nemá kolégium kardinálov právomoc alebo jurisdikciu v tých otázkach, ktoré prislúchajú pápežovi za jeho života alebo počas vykonávania úloh jeho úradu. Všetky tieto otázky musia zostať vyhradené výlučne budúcemu pápežovi. Preto v konštitúcii vyhlásili za neplatné každé konanie, o ktorom si kardinálske kolégium myslí, že ho musí uskutočniť, ak táto právomoc alebo jurisdikcia prislúcha pápežovi počas jeho života alebo počas obdobia vykonávania jeho úradu.

Odporúčame:

Šok z Vatikánu, pápež Benedikt XVI. rezignuje

Vyhlásenie Benedikta XVI. v plnom znení

Prvé reakcie na odstúpenie pápeža Benedikta XVI.

Naposledy pápež dobrovoľne abdikoval pred vyše 700 rokmi

Obrazom: Pápež Benedikt XVI. sa vzdal pontifikátu
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muž v rodinnom dome napadol dve ženy, krátko nato zomrel

Muž v rodinnom dome napadol dve ženy, krátko nato zomrel

DNES - 16:43Domáce

Polícia vyšetruje okolnosti incidentu, ku ktorému došlo v utorok pred 8.30 h v obci Plavecký Štvrtok.

Bittó Cigániková: Pokiaľ nič neurobíme, so zdravotníctvom to pôjde dolu vodou

Bittó Cigániková: Pokiaľ nič neurobíme, so zdravotníctvom to pôjde dolu vodou

DNES - 16:31Domáce

Reformu zdravotníctva považuje predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková za jednu z najdôležitejších reforiem, ktoré krajina potrebuje prijať.

Pri zrážke dvoch áut prišla o život spolujazdkyňa

Pri zrážke dvoch áut prišla o život spolujazdkyňa

DNES - 16:13Domáce

Spolujazdkyňa z jedného z vozidiel zrážku neprežila.

Kollár: Reformu zdravotníctva podporíme, ak sa zapracujú požiadavky regiónov

Kollár: Reformu zdravotníctva podporíme, ak sa zapracujú požiadavky regiónov

DNES - 15:38Domáce

Hnutie Sme rodina je ochotné zahlasovať reformu zdravotníctva v prípade, ak sa do nej zapracujú požiadavky memoranda za lepšie zdravotníctvo.

Vo veku 82 rokov zomrel matematik a bývalý rektor UPJŠ Lev Bukovský

Vo veku 82 rokov zomrel matematik a bývalý rektor UPJŠ Lev Bukovský

DNES - 14:56Domáce

Vo veku 82 rokov zomrel v utorok významný slovenský matematik, profesor a bývalý rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Lev Bukovský.