Dopyt po medi v Číne klesá, import môže vystriedať export jej zásob
- 16:52 10.04.2016
- Peking

V uplynulých 20 rokoch otvorili producenti medi na celom svete nové bane a zvýšili ťažbu, lebo vedeli, že Čína spotrebuje každý kov, ktorý vyťažia.
Štyria obchodníci s meďou, vrátane čínskej štátnej hute, podľa vlastných slov očakávajú, že Peking v nasledujúcich mesiacoch zvýši export medi, ktorý je zatiaľ slabý. Konkrétne, v prvých dvoch mesiacoch tohto roka ázijská krajina vyviezla v priemere 10.000 ton medi mesačne, čo je menej ako vlaňajších 17.000 ton/mesiac.
Ak zvýši svoj export, otrasie to výrobcami kovov aj investormi na celom svete. A bude to aj ďalší zo signálov, že čínska ekonomika stále zápasí s problémami. Táto ázijská krajina totiž patrí k najväčším spotrebiteľom medi na svete. Ale spomaľovanie čínskeho stavebného sektora a výroby elektroniky viedlo k zníženiu dopytu po medi v krajine, a to v čase, keď sa doslova "topí" v zásobách kovov.
Spotreba medi v Číne je kľúčovým ukazovateľom hospodárskeho rastu krajiny, keďže kovy sa používajú pri budovaní základnej infraštruktúry, od vodovodov cez elektrické siete, a ich spotreba odráža aj situáciu vo výrobe elektroniky a strojov.
"Situácia v medených hutách je pravdepodobne najhoršia za 20 rokov. Ale nechcú to priznať," uviedol nemenovaný zdroj z čínskeho priemyslu, podľa ktorého, ak Čína uvoľní veľkú časť zo svojich zásob medi, prinajmenšom pre neho to nebude žiadnym prekvapením.
Zvýšenie exportu medzi z Číny spôsobí náhlu zmenu v globálnom obchode s meďou a presmerovanie jeho toku. Dovoz spracovanej medi do tejto ázijskej krajiny dosiahol v roku 2015 rekordnú úroveň.
Prípadný export medi z Číny, namiesto doterajšieho importu, vyvolá pochybnosti aj o "múdrosti" popredných banských spoločností, ktoré postavili svoju produkciu na predpoklade, že dopyt po tejto surovine v Číne bude solídne a dlhodobo rásť.
V uplynulých 20 rokoch otvorili producenti medi na celom svete nové bane a zvýšili ťažbu, lebo vedeli, že Čína spotrebuje každý kov, ktorý vyťažia. To platilo v období masívneho rozmachu výstavby komerčných aj obytných nehnuteľností v rokoch 2005 - 2015, keď sa veľa ľudí za podpory vlády sťahovalo z odľahlých oblastí do miest. V Číne je tak dnes 16 miest, ktoré majú viac ako 5 miliónov obyvateľov.
Ale spomaľovanie čínskej ekonomiky všetko zmenilo. Mnohé budovy zostávajú prázdne, čo signalizuje, že dopyt po nových obytných projektoch sa prepadol.

Grendel: Vláda sa tvári, že konsoliduje, ale rieši len seba
Uviedol to poslanec parlamentu Gábor Grendel v reakcii na nedeľné vyjadrenia premiéra Roberta Fica.

Premiér chce o transakčnej dani hovoriť na koaličnej rade koncom týždňa
O téme transakčnej dane by sa mali koaliční lídri rozprávať na koaličnej rade, ktorú plánuje premiér Robert Fico zvolať koncom nasledujúceho týždňa.

Trumpove clá spôsobujú problémy firmám v USA, ktoré sú závislé od výroby v Číne
Obchodný spor amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou spôsobil zmätky vo firmách v USA, ktoré sa spoliehajú na čínsku výrobu.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.