• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 4.5.2024Meniny má Florián
20°Bratislava

Melvin Calvin položil základy modernej anorganickej chémie

  • 6:00 08.04.2016
  • Saint Paul/Bratislava
Melvin Calvin položil základy modernej anorganickej chémie

Fotosyntéza má niekoľko fáz a jednou z nich je cyklus nesúci meno Melvina Calvina, ktorý za jeho objav, konkrétne za výskum asimilácie oxidu uhličitého v rastlinách, získal Nobelovu cenu za chémiu.

Americký biochemik Melvin Calvin sa narodil 8. apríla pred 105 rokmi.

Fotosyntéza má niekoľko fáz a jednou z nich je cyklus nesúci meno Melvina Calvina, ktorý za jeho objav, konkrétne za výskum asimilácie oxidu uhličitého v rastlinách, získal Nobelovu cenu za chémiu (1961).

Melvin Calvin sa narodil 8. apríla 1911 v meste Saint Paul v americkom štáte Minnesota ako syn ruských emigrantov. Študoval na Vysokej škole banskej a technickej v americkom Michigane, doktorát z chémie získal na Minnesotskej univerzite. Jeden akademický rok strávil na univerzite v Manchestri (Spojené kráľovstvo). Vedeckú dráhu zahájil na kalifornskej univerzite v Berkeley v USA v roku 1937, kde pracoval najprv ako inštruktor a od roku 1947 ako profesor. Na univerzite založil a riadil chemické, biologické a radiačné laboratóriá, v ktorých realizoval väčšinu svojich výskumov.

Calvin sa stal tretím prírodovedcom, ktorému udelili Nobelovu cenu za výskum fotosyntézy. Zatiaľ čo Richard Martin Willstätter preskúmal farbivo zelených častí rastlín a Hans Fischer určil ich štruktúru, Calvin objasnil proces asimilácie oxidu uhličitého v rastlinách, a tak urobil ďalší významný krok k definitívnemu rozlúšteniu tajomstva fotosyntézy. Dnes je vedecky dokázané, že fotosyntéza je biochemický proces, ktorého prvú fázu tvorí biofyzikálny dej, pri ktorom sa svetelná energia absorbuje v chloroplastoch, nachádzajúcich sa v zelených častiach rastlín. Druhú fázu tvorí sled biochemických premien, ktorá sa delí na tri stupne a Calvin objavil ten tretí, t. j. regeneračný mechanizmus asimilácie oxidu uhličitého. Tento proces nazvali ako Calvinov cyklus.

Držiteľ prestížnych vyznamenaní a medailí bol členom niekoľkých popredných vedeckých spoločností, vrátane Národnej akadémie vied (National Academy of Sciences), Americkej akadémie umení a vied (The American Academy of Arts and Sciences) alebo britskej Londýnskej kráľovskej spoločnosti (Royal Society of London).

Uznávaný biochemik Melvin Calvin zomrel 8. januára 1997 v kalifornskom Berkeley v USA.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Martine spadol vetroň

V Martine spadol vetroň

DNES - 19:34Domáce

Na mieste zasahujú záchranné zložky.

V Partizánskom vyhlasujú mimoriadnu situáciu

V Partizánskom vyhlasujú mimoriadnu situáciu

DNES - 19:22Domáce

V meste zasadá krízový štáb.

SHMÚ varuje: Tri okresy zasiahnu prudké lejaky s krúpami, hrozí aj povodeň

SHMÚ varuje: Tri okresy zasiahnu prudké lejaky s krúpami, hrozí aj povodeň

DNES - 18:48Domáce

Meteorológovia vydali výstrahu pred búrkami s krúpami v troch okresoch.

Obec na juhu Slovenska varuje pred psovitou šelmou

Obec na juhu Slovenska varuje pred psovitou šelmou

DNES - 18:21Domáce

Obyvatelia by mali byť obozretní.

Politici si pripomínajú 105. výročie tragického úmrtia M. R. Štefánika

Politici si pripomínajú 105. výročie tragického úmrtia M. R. Štefánika

DNES - 18:19Domáce

Generál Milan Rastislav Štefánik vynikal zdravým sebavedomím a odvahou čeliť výzvam. Je vzorom pri boji za slobodu a demokraciu. Viacerí politici a politické strany sa na tom zhodli pri príležitosti pamätného dňa 105. výročia Štefánikov