• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
16°Bratislava

Minister Borec nebude musieť vyrukovať so správou o justícii

  • 21:27 28.05.2013
  • BRATISLAVA
Minister Borec nebude musieť vyrukovať so správou o justícii

Minister spravodlivosti Tomáš Borec nebude musieť ústavnoprávnemu výboru predložiť návrh personálnych, organizačných a zákonných opatrení na posilnenie výkonu spravodlivosti v SR, ako to navrhol podpredseda výboru Radoslav Procházka.

Borec nebude musieť výboru predložiť ani správu o opatreniach na zlepšenie stavu súdnictva, ako to navrhoval poslanec za OĽaNO Miroslav Kadúc. Obe uznesenia totiž podporili iba štyria opoziční členovia výboru, poslanci za Smer-SD sa v oboch prípadoch hlasovania zdržali.

Mimoriadne zasadnutie výboru k justícii inicioval Kadúc, ktorého znepokojuje nízka vymožiteľnosť práva na Slovensku, čo prekáža aj investorom.

Dôveryhodnosť justície podľa poslanca za OĽaNO oslabuje aj otvorený konflikt medzi predsedom najvyššieho súdu Štefanom Harabinom a ústavným súdom, či kroky šéfky ústavného súdu Ivetty Macejkovej, ktorá postupovala podľa zákona, ktorý ešte nenadobudol účinnosť. "Chceme diskutovať o riešeniach, problém v justícii je dlhoročný," konštatoval Kadúc.
Procházka o cudzopasnom imele

Predseda výboru Róbert Madej upozornil, že hoci sa opozícia odvoláva na správu svetového ekonomického fóra, kde Slovensko skončilo v rebríčku nezávislosti súdnictva ako 115 zo 144 krajín, zber údajov sa konal vo februári až apríli 2012, teda na sklonku vlády Ivety Radičovej.

"Spindoktori zo Súmračnej vám asi nepovedali, akú strašnú hanbu si omieľaním dátumu štúdie robíte. Za ostatných sedem rokov vládol päť rokov Smer. Predstierať, že stav v justícii je taký, aký je, je dôsledkom 18-mesačného pôsobenia exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, je scestné," poznamenal Procházka.

Hlavným dôvodom nedôvery voči súdom je podľa neho skutočnosť, že ľudia súdy vnímajú ako cudzopasné imelo a nie ako nástroj spravodlivosti, ale ako nástroj moci.

Pripomenul, že bývalý šéf ústavnoprávneho výboru za Smer-SD Mojmír Mamojka priznal, že v čase prvej vlády Roberta Fica sa niektoré vysoké funkcie v súdnictve delili podľa politickej koaličnej dohody.

"Nemám pocit, že minister sa háda s predstaviteľmi súdnej moci, skôr hľadá riešenia. Nevidel som, že by mal minister osobný konflikt s predsedom najvyššieho súdu," uviedol poslanec za Smer-SD Anton Martvoň.
Súdnictvo je spolitizované

Poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská upozornila, že predchádzajúca vláda mala inú predstavu o riešeniach v justícii ako terajšia, minister spravodlivosti by preto mal predstaviť svoju koncepciu riešenia problémov.

"Súdnictvo nefunguje ideálne, má množstvo systémových aj akútnych problémov," konštatoval minister spravodlivosti. Podľa neho problémy v justícii sa kopia dve desaťročia, každý minister spravodlivosti sa s tým snažil niečo urobiť. Dôveryhodnosť justície podľa neho znižujú prestrelky medzi ústavnými činiteľmi.

Téma justície je podľa Boreca extrémne spolitizovaná a tak to vnímajú aj občania. Minister chce podľa vlastných slov riešiť reálne problémy, ako je dĺžka súdneho konania a pravidlá vymáhania práva, vláda bude v najbližších týždňoch rokovať o rekodifikácii civilného procesného práva.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veronika Remišová: V čase, keď Európa oslavuje spoluprácu, premiér robí hanbu v Moskve

Veronika Remišová: V čase, keď Európa oslavuje spoluprácu, premiér robí hanbu v Moskve

DNES - 13:07Domáce

V čase, keď demokratická Európa oslavuje mier a spoluprácu, premiér Robert Fico (Smer-SD) robí hanbu v Moskve.

Bober: Zvolením za pápeža sa plány kardinála Prevosta navštíviť Slovensko zmenili

Bober: Zvolením za pápeža sa plány kardinála Prevosta navštíviť Slovensko zmenili

DNES - 12:44Domáce

Plány bývalého kardinála Roberta Francisa Prevosta navštíviť Slovensko v najbližších týždňoch sa jeho zvolením za pápeža zrejme zmenili.

Muž sa v obchodnom dome vyhrážal zamestnankyni

Muž sa v obchodnom dome vyhrážal zamestnankyni

DNES - 11:32Domáce

Polícia obvinila 44-ročného muža z prečinu nebezpečného vyhrážania. Muž sa v obchodnom dome v Handlovej vyhrážal zamestnankyni.

SaS a mimoparlamentné strany označujú cestu premiéra do Moskvy za hanbu

SaS a mimoparlamentné strany označujú cestu premiéra do Moskvy za hanbu

DNES - 11:21Domáce

Opozičná strana SaS a mimoparlamentné strany Fórum a ODS združené v iniciatíve Pravicový blok kritizujú cestu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy.

ZMOS je presvedčené, že EÚ by si mala zachovať svoj pôvodný kompas

ZMOS je presvedčené, že EÚ by si mala zachovať svoj pôvodný kompas

DNES - 9:44Domáce

Združenie miest a obcí Slovenska je presvedčené, že Európska únia by si mala zachovať svoj pôvodný kompas, ktorým je mier, solidarita a spoločný hospodársky rozvoj.