Expremiérka Nového Zélandu kandiduje na post šéfky OSN
- 6:40 05.04.2016
- New York

Okrem Clarkovej sa o tento post uchádza sedem kandidátov, z toho sú tri ženy.
Podľa premiéra Johna Keya má Clarková tú správnu kombináciu zručností a skúseností na tento významný post.
"Helen Clarková má veľké množstvo skúseností v medzinárodných záležitostiach, ktorým môžu ostatní kandidáti ťažko konkurovať. Je skvelou poslucháčkou a komunikátorkou a ja viem, že to zaváži, ak ju zvolia," povedal Key o 66-ročnej političke.
Clarková je od roku 2009 riaditeľkou Programu OSN pre rozvoj (UNDP). Predtým bola deväť rokov predsedníčkou vlády Nového Zélandu.
"O zvolenie sa uchádzam na základe mojich schopností a očakávala by som, že v 21. storočí mi bude venovaná rovnaká pozornosť ako každému mužovi," povedala Clarková agentúre Reuters. Najväčšími problémami, ktorým čelí OSN, sú podľa nej "meniaci sa charakter otázok mieru a bezpečnosti" - tie sú úplne iné, ako boli v čase vzniku svetovej organizácie pred vyše 70 rokmi. "Vyžaduje si to nové nástroje," konštatovala Clarková.
Clarková by bola prvou ženou v najvyššej funkcii v Organizácii Spojených národov. Jej terajší generálny tajomník, Juhokórejčan Pan Ki-mun, odchádza z tohto postu 31. decembra po dvoch päťročných funkčných obdobiach.
Okrem Clarkovej sa o tento post uchádza sedem kandidátov, z toho sú tri ženy: generálna riaditeľka Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová z Bulharska, bývalá chorvátska ministerka zahraničných vecí Vesna Pusičová a niekdajšia šéfka diplomacie Moldavska Natalia Ghermanová.
Zvyšnými štyrmi kandidátmi sú bývalý macedónsky minister zahraničných vecí Srgjan Kerim, čiernohorský exminister zahraničných vecí Igor Lukšič, bývalý slovinský prezident Danilo Türk a Portugalčan António Guterres, niekdajší šéf Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Valné zhromaždenie OSN vlani v septembri rozhodlo, že voľba nového generálneho tajomníka OSN bude otvorenejšia než doteraz. Na kandidatúru boli výslovne vyzvané ženy. Kandidáti sa na budúci týždeň predstavia vo Valnom zhromaždení (VZ) OSN. Jedného z nich potom vyberie 15-členná Bezpečnostná rada OSN a predloží na hlasovanie VZ OSN.

Trump: USA by mali prevziať Pásmo Gazy a urobiť z neho „zónu slobody“
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že chce, aby Spojené štáty „prevzali“ Pásmo Gazy a premenili ho na „zónu slobody“.

Lipavský: Putin do Turecka neprišiel, lebo je zbabelý
Putinova neúčasť na rokovaniach v Istanbule svedčí podľa Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

Organizátori Eurovízie zakázali umelcom mávať vlajkou EÚ
Eurokomisár pre medzigeneračnú spravodlivosť, mládež, kultúru a šport Glenn Micallef sa ohradil voči hudobnej súťaži Eurovízia po tom, čo účinkujúcim zakázali mávať vlajkou EÚ.

Rubio: USA sa otvorené akémukoľvek mechanizmu, ktorý povedie k mieru na Ukrajine
Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio vo štvrtok vyhlásil, že Spojené štáty sú otvorené prakticky akémukoľvek mechanizmu na dosiahnutie mieru na Ukrajine a netrpezlivo očakávajú pokrok v mierovom úsilí.

Rutte vyjadril opatrný optimizmus v otázke dosiahnutia mieru na Ukrajine
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte vo štvrtok vyjadril „opatrný optimizmus“ v otázke dosiahnutia mieru na Ukrajine. Podľa jeho slov „ďalšie potrebné kroky“ by teraz malo podniknúť Rusko.