Útok väzňov v Londýne vyšetrujú ako teroristický čin
- 15:45 28.05.2013
- LONDÝN

Britská protiteroristická jednotka začala v utorok vyšetrovať útok väzňov údajne inšpirovaný incidentom z minulého týždňa, pri ktorom radikálni moslimovia v londýnskej štvrti Woolwich mačetami zmasakrovali člena britskej armády.
Úrady zatiaľ oficiálne nepotvrdili, že útočníkmi boli moslimskí extrémisti, ktorí sa inšpirovali drámou z Woolwichu. Denník The Mirror uviedol, že dozorcu napadli po tom, ako miestny imám vyzval na modlenie sa za zabitého britského vojaka.
Útok vo Woolwichi sa odohral minulú stredu. Údajní extrémisti vyzbrojení nožmi a sekáčom zabili vojaka mimo služby na ulici neďaleko kasárne v juhovýchodnej časti Londýna. Podľa svedkov a zverejnených amatérskych záberov pritom vzývali Alaha a požadovali stiahnutie britských vojsk z "ich zeme".
Svoju obeť podľa vlastných slov zabili preto, že vďaka britským vojakom "denne zomierajú moslimovia". Britské ministerstvo obrany zavraždeného vojaka identifikovalo ako 25-ročného bubeníka vojenskej kapely Leeho Rigbyho, ktorý v minulosti bojoval proti Talibanu v Afganistane.

Svetoví lídri blahoželali novozvolenému pápežovi Levovi XIV.
Svetoví lídri reagujú na zvolenie nového pápeža Leva XIV. po štvrtkovom druhom dni konkláve. Hlave katolíckej cirkvi pogratulovali lídri Nemecka, Ukrajiny, Ruska, Francúzska či Európskej únie.

Trump sa vyjadril k zvoleniu prvého pápeža pôvodom z USA
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyzdvihol zvolenie nového pápeža Leva XIV. pochádzajúceho zo Spojených štátov. Podľa neho je to „veľká česť“ pre celú krajinu.

Nový pápež Lev XIV. z balkóna pozdravil 100.000 veriacich na námestí
Nový pápež Lev XIV., doterajší kardinál Robert Prevost zo Spojených štátov, vystúpil po svojom zvolení vo štvrtok večer na ústrednom balkóne Baziliky svätého Petra.

Trump plánuje čoskoro hovoriť so Zelenským v súvislosti s dohodou o nerastoch
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v najbližšej dobe bude hovoriť so svojim ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským.