Na východe pribudne desať meteostaníc, budú aj pri ukrajinskej hranici

Meteostanice pribudnú v obciach Koškovce, Hudcovce, Palota, Hostovice, Nižná Sitnica, Radvaň nad Laborcom, Rokytovce, Ubľa, Ulič a na kopci Karcaba pri obci Príslop.
Projekt Monitoring klimatických podmienok a zjazdnosti komunikácií v slovensko-ukrajinskom pohraničí je realizovaný v rámci Nórskeho finančného mechanizmu 2009–2014. Ukončený má byť v budúcom roku. Monitorovací systém bude nainštalovaný v okresoch Humenné, Snina a Medzilaborce. Celkový rozpočet projektu predstavuje 150.000 eur. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková.
"V rámci projektu na slovenskej strane zriadime monitorovací systém, ktorý tvorí desať informačných meteorologických panelov s kamerou. Inštaláciou a sprevádzkovaním informačných meteorologických panelov dôjde k zberu a vyhodnoteniu meteorologických údajov (teploty ovzdušia a teploty povrchu vozovky), ktoré budú na slovenskej strane napojené na dopravný dispečing," uviedol riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.
Meteostanice pribudnú v obciach Koškovce, Hudcovce, Palota, Hostovice, Nižná Sitnica, Radvaň nad Laborcom, Rokytovce, Ubľa, Ulič a na kopci Karcaba pri obci Príslop. Hoci realizácia projektu potrvá do marca 2017, cestári plánujú nainštalovať kamery na jeseň. Pomôcť by mali už pri budúcej zimnej sezóne. "Po vyhodnotení meteorologických údajov bude operatívnejšie riadenie hlavne pri zimnej údržbe ciest, čo prispeje k vyššej bezpečnosti a zároveň budú meteorologické panely informovať všetkých vodičov a návštevníkov ukrajinsko-slovenského prihraničného regiónu. Bude vytvorená aj mobilná aplikácia, na ktorej sa budú všetky informácie z meteorologických staníc nachádzať," konkretizoval Kozák.
Projektová zmluva medzi správcom schémy malých grantov Nórskeho finančného mechanizmu, ktorého zastupuje PSK, a prijímateľom projektu, ktorým je SÚC PSK, bola podpísaná v januári. Úvodná konferencia sa konala 10. marca vo Veľkom Bereznom. Projekt je financovaný z grantu Nórskeho kráľovstva prostredníctvom Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu SR. Na projekte sa podieľajú ukrajinskí partneri i obec Ubľa.
"Cieľom projektu je zlepšenie životného prostredia na hraničných priechodoch a ich okolí, zvýšenie nízkeho stupňa spolupráce a koordinácie aktivít medzi slovenskou a ukrajinskou stranou, nezávislé a nestranné monitorovanie prihraničného regiónu s cieľom zlepšiť poskytovanie informácií, bezpečnosť cestnej infraštruktúry a zvýšiť turistickú atraktivitu územia," doplnil riaditeľ SÚC PSK.
V PSK doteraz cestári nainštalovali 22 meteostaníc, najviac (11) na slovensko-poľskom pohraničí, po ukončení tohto projektu ich bude v kraji spolu 32. Financie na monitorovací systém SÚC PSK získala z Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko-Slovensko, z Regionálneho operačného programu, z vlastných zdrojov a najnovšie aj z Nórskeho finančného mechanizmu.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.

STVR: Rada zvolila za novú generálnu riaditeľku telerozhlasu Martinu Flašíkovú
Novou generálnou riaditeľkou STVR sa stala Martina Flašíková.

Polícia obvinila osobu, ktorá spôsobila škodu 570.000 eur na MŽP
Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru obvinil osobu J. B. za pokračujúci zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Pre dopravnú nehodu je cesta I/18 pri Strečne neprejazdná
Žilinská krajská polícia upozorňuje na neprejazdnú cestu I/18 v Strečnianskej úžine medzi Žilinou a Martinom.

Richard Raši: Slovenská republika bude aj naďalej spoľahlivým partnerom v EÚ
Slovenská republika bude aj naďalej spoľahlivým partnerom v EÚ. Vyhlásil to v pondelok v maďarskom parlamente predseda Národnej rady SR Richard Raši.