Británia odmietla rozhodnutie OSN, že Falklandy sú vo vodách Argentíny
- 8:23 30.03.2016
- Buenos Aires

Nové hranice rozšíria oblasť argentínskeho zvrchovaného územia o 1,7 milióna štvorcových kilometrov.
Argentínska ministerka zahraničných vecí Susana Malcorrová privítala uvedené rozhodnutie, ktoré sa podľa jej slov týka "politicky, ekonomicky a strategicky významnej oblasti". Označila ho za "historickú udalosť" a "významný krok k určeniu vonkajších hraníc Argentíny".
Nové hranice rozšíria oblasť argentínskeho zvrchovaného územia o 1,7 milióna štvorcových kilometrov.
Britská vláda toto rozhodnutie v utorok odmietla s tým, že nie je právne záväzné.
"V tomto štádiu musíme najskôr získať podrobnosti zo správy. Je dôležité zdôrazniť, že toto je poradná komisia. Dáva odporúčania, ktoré nie sú právne záväzné," citovala dnes tlačová agentúra DPA hovorkyňu britského premiéra.
Povedala, že do úvahy treba vziať názory samotných obyvateľov Falklandov. "Veľmi jasne povedali, že chcú zostať zámorským územím Spojeného kráľovstva, a my budeme podporovať toto ich právo rozhodnúť o vlastnej budúcnosti."
Podľa britskej tlačovej agentúry Press Association sa vláda Falklandov, ktoré v Južnej Amerike nazývajú Malvíny, spojila s Londýnom a vyjasňuje si dôsledky rozhodnutia CLCS pre tieto ostrovy.
Hovorca generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, Stéphane Dujarric, v utorok v New Yorku objasňoval rozhodnutie. Povedal, že komisia "nezvažovala a nehodnotila tie časti návrhu, ktoré sú sporné... v súlade so svojimi pravidlami a postupmi".
Falklandy ležia asi 400 kilometrov od pobrežia Argentíny a od 19. storočia boli britskou kolóniou, Argentína nad nimi však sústavne požaduje zvrchovanosť. V roku 1982 kvôli nim vypukla medzi Britániou a Argentínou krátka vojna, v ktorej prišlo o život asi 900 ľudí.
V referende, ktoré sa uskutočnilo v roku 2013, sa obyvatelia ostrovov valnou väčšinou hlasov vyslovili za to, že chcú zostať súčasťou Británie.
Britské médiá píšu, že rozhodnutie CLCS by mohlo mať vplyv na využívanie prírodných zdrojov vrátane ropy a zemného plynu.

Trump: USA by mali prevziať Pásmo Gazy a urobiť z neho „zónu slobody“
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že chce, aby Spojené štáty „prevzali“ Pásmo Gazy a premenili ho na „zónu slobody“.

Lipavský: Putin do Turecka neprišiel, lebo je zbabelý
Putinova neúčasť na rokovaniach v Istanbule svedčí podľa Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

Organizátori Eurovízie zakázali umelcom mávať vlajkou EÚ
Eurokomisár pre medzigeneračnú spravodlivosť, mládež, kultúru a šport Glenn Micallef sa ohradil voči hudobnej súťaži Eurovízia po tom, čo účinkujúcim zakázali mávať vlajkou EÚ.

Rubio: USA sa otvorené akémukoľvek mechanizmu, ktorý povedie k mieru na Ukrajine
Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio vo štvrtok vyhlásil, že Spojené štáty sú otvorené prakticky akémukoľvek mechanizmu na dosiahnutie mieru na Ukrajine a netrpezlivo očakávajú pokrok v mierovom úsilí.

Rutte vyjadril opatrný optimizmus v otázke dosiahnutia mieru na Ukrajine
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte vo štvrtok vyjadril „opatrný optimizmus“ v otázke dosiahnutia mieru na Ukrajine. Podľa jeho slov „ďalšie potrebné kroky“ by teraz malo podniknúť Rusko.