Ženy sú najviac zastúpené v zdravotníctve a školstve
- 16:10 29.03.2016
- Bratislava

Z celkového počtu vyše 2,4 milióna pracujúcich na Slovensku je podľa údajov Štatistického úradu 44 % žien.
Prekvapením je oblasť finančných a poisťovacích služieb. Aj keď z nedávneho prieskumu GfK pre spoločnosť NN vyšlo, že muži sa v oblasti financií cítia doma oveľa viac ako ženy, na zamestnanosti v oblasti finančníctva to nevidno. V porovnaní s predchádzajúcimi sektormi v nej síce pracuje výrazne menej žien – 26.000, no ich podiel na celkovom počte pracovníkov sektora je až dvojtretinový.
"V NN tvoria ženy vyše 70 % pracovníkov. Ženám vyhovuje práca v predaji poistenia, pretože si môžu samy organizovať svoju prácu a nemajú pevnú pracovnú dobu. Práca sa tak dá dobre zladiť s rodinnými povinnosťami," hovorí Andrea Podstrelencová, riaditeľka ľudských zdrojov a členka predstavenstva NN Slovensko. Vysoký podiel nežnejšieho pohlavia podľa nej súvisí s flexibilným nastavením práce.
Výrazné rozdiely sú aj v ubytovacích a stravovacích službách so 62-% podielom ženských pracovníkov. Viac ako 60 % žien pracovalo ešte v sektore odborných, vedeckých a technických činností. Sem patria napríklad aj právničky či účtovníčky, architektky, vedkyne či pracovníčky v oblasti reklamy a prieskumu trhu. Jednou z posledných oblastí, kde je prevaha žien, je obchod. Najmä v maloobchode je ich pozícia veľmi silná. "Na predajniach je tá práca o precíznosti, komunikácii so zákazníkmi a príjemnom vystupovaní, kde sa akosi samo od seba žiada ženská ruka. Muži zasa dominujú v skladových činnostiach," tvrdí Richard Havrila, HR manažér siete BILLA.
Za kratší koniec ťahajú ženy logicky predovšetkým vo fyzicky náročných oblastiach, ako sú stavebníctvo (7 %) či ťažobný priemysel (9 %). V minulosti ich aj tam však pôsobilo viac. Napríklad v stavebníctve pracovalo pred 20 rokmi 10 % žien a v ťažobnom priemysle dokonca až 15 %. Najväčší úbytok ženských pracovníkov však postihol poľnohospodárstvo. Kým v roku 1996 ich v tomto odvetví pracovala až jedna tretina, dnes je ich tam už len 17 %. Podľa Jany Holéciovej, hovorkyne Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, to súvisí najmä s pokrokom v oblasti poľnohospodárskej techniky a technológií, keď prácu žien z minulosti postupne nahradili poľnohospodárske stroje a ženy si hľadajú uplatnenie na trhu práce v iných odvetviach národného hospodárstva.
Prekvapením sa môže zdať oblasť administratívnych a podporných služieb, ktorá býva vnímaná skôr ako ženská doména. Podľa štatistiky ich tu pracuje len 38 %. Dôvod je však prostý – členenie vychádza z oblastí, v ktorých pôsobia jednotlivé firmy a organizácie. Ženy pracujúce napríklad v kancelárii strojárskej firmy tak figurujú v oblasti priemyselnej výroby a nie v administratíve.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska
Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.