Španielska Bankia napriek finančnej injekcii opäť padá
- 8:15 28.05.2013
- MADRID

Akcie španielskej banky Bankia, ktorú minulý rok zachránil štát pred krachom, neustále klesajú a nádej na rýchle zotavenie je malá. Vyplýva to z analýz zverejnených pred začiatkom obchodovania s nimi.
Analytici však bez výnimky očakávajú, že hodnota akcií bude klesať hlboko pod počiatočnú obchodovaciu cenu 0,60 eur. Akcie pritom banka vydala za 1,35 eur a ich teoretická hodnota je 1 euro. Tlak na cenu vytvára aj predpoklad, že sa svojho podielu v banke budú chcieť zbaviť mnohí drobní akcionári.
Španielsky štát po hotovostnej injekcii v Bankii vlastní 68,4 %, zvyšný podiel je rozdelený medzi bývalých držiteľov preferenčných akcií a hybridného dlhu. Mnohí z nich sú drobní sporitelia, ktorí tieto komplexné finančné nástroje získali vďaka chybe a museli ich so zľavou vymeniť za bežné akcie.
Tie stratili už 50 % hodnoty po tom, ako minulý týždeň firemní akcionári spustili masový výpredaj svojich podielov v banke. Tá ešte musí splatiť štátnu finančnú pomoc a lacné úvery od Európskej centrálnej banky, ktoré získala v roku 2012, a čelí možnému ďalšiemu kolu zháňania kapitálu potrebného na vykrytie strát z refinancovaného portfólia úverov.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.

SaS: Fico tlačí Slovensko späť do energetickej závislosti od Ruska
Snahy premiéra Roberta Fica o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.