Pápež umyl nohy moslimským migrantom. Všetci sme bratia, povedal
- 20:53 24.03.2016
- Castelnuovo di Porto

František odsúdil bruselský masaker ako "prejav vojny", ktorý podnikli krvilační ľudia závislí od zbrojného priemyslu.
František odsúdil bruselský masaker ako "prejav vojny", ktorý podnikli krvilační ľudia závislí od zbrojného priemyslu.
Pápež sa takto vyjadril na omši v rámci veľkonočného týždňa, ktorú celebroval pred žiadateľmi o azyl v utečeneckom centre v meste Castelnuovo di Porto, 25 kilometrov od talianskej metropoly Rím.
Obrad umývania nôh, vykonávaný tradične na Zelený štvrtok, pripomína Ježiša, ktorý podľa kresťanského učenia umýval pred Poslednou večerou nohy 12 apoštolom. Po Poslednej večeri bol ukrižovaný. Umývanie nôh je gestom symbolizujúcim službu. František ho dal do protikladu s "gestom skazy" vykonaným bruselskými útočníkmi. Vyhlásil, že chceli zničiť bratstvo ľudstva, zastúpeného migrantmi.
"Máme odlišné kultúry a náboženstvá, ale sme bratia a chceme žiť v mieri," povedal František v kázni, ktorú predniesol spontánne na nádvorí utečeneckého centra za veterného počasia.
Niekoľko migrantov plakalo, keď si František pred nich kľakol, polial ich chodidlá svätenou vodou z mosadznej nádoby, utrel ich a pobozkal.
Keď František kráčal provizórnou uličkou na nádvorie, aby pod holým nebom celebroval omšu, zdravil ho transparent s nápisom "Vitajte" v rôznych jazykoch. Prišiel však iba zlomok z 892 žiadateľov o azyl žijúcich v dočasnom útočisku a mnohé sedadlá boli prázdne. Tí, čo prišli, sa však dočkali osobného pozdravu: na konci omše František pozdravil každého utečenca, jedného po druhom, pózoval na selfie a bral si od nich lístky s odkazmi.
František už po svojom zvolení do úradu v roku 2013 porušil pravidlá Vatikánu, podľa ktorých sa na obrade umývania nôh môžu zúčastniť iba muži.
Vatikán oznámil, že na dnešnom obrade sa zúčastnili štyri ženy a ôsmi muži. Medzi ženami bola katolíčka, ktorá pracuje v uvedenom centre, a tri migrantky - koptské kresťanky z Eritrey. Medzi mužmi sa nachádzali štyria katolíci z Nigérie, traja moslimovia z Mali, Sýrie a Pakistanu a hinduista z Indie.
Podľa nových noriem Vatikánu môže byť na obrad vybratý každý spomedzi "ľudu Božieho". To znamená, že účastníkmi môžu byť aj nekatolíci.
"Každý z nás, všetci spoločne: moslimovia, hinduisti, katolíci, kopti, evanjelici. Ale ako bratia, deti toho istého Boha. Chceme žiť v mieri, v jednote," povedal František.

Rusko pre bezpečnosť osláv v Moskve obmedzí aj prístup na internet
Rusko prijíma „všetky potrebné opatrenia“ vrátane obmedzenia prístupu na mobilný internet, aby zaistilo bezpečnosť počas prehliadky ku Dňu víťazstva, uviedol Kremeľ.

Raši a Pekarová Adamová rokovali o rozvoji spolupráce medzi parlamentmi SR a ČR
Predseda Národnej rady SR Richard Raši a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová diskutovali o ďalšom rozvoji spolupráce medzi parlamentmi svojich krajín.

Biden tvrdí, že Trump sa snaží uzmieriť si šéfa Kremľa tlakom na Ukrajinu
Bývalý americký prezident Joe Biden tvrdí, že jeho nástupca v úrade Donald Trump za cenu udobrovania si Ruska tlačí na Ukrajinu, aby sa vzdala svojho územia.

Richard Raši sa v Prahe stretol s Pekarovou Adamovou
Predseda Národnej rady SR sa v rámci svojej prvej zahraničnej cesty stretol v Prahe s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou.

Zelenskyj po ďalšom útoku na Kyjev žiada zvýšiť tlak na Rusko a sprísniť sankcie
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu po ďalšej sérii nočných útokoch na Kyjev vyzval, aby medzinárodné spoločenstvo zvýšilo tlak na Rusko.