• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.5.2025Meniny má Bonifác
22°Bratislava

V Česku zaznamenali štvrtý prípad nakazenia zikou

  • 20:54 23.03.2016
  • Praha
V Česku zaznamenali štvrtý prípad nakazenia zikou

Štvrtou infikovanou osobou je 43-ročná žena, ktorá sa nedávno vrátila z Martiniku.

Štvrtý prípad výskytu vírusu zika zaznamenali v Českej republike.

Ako vyplýva z dnešných informácií tamojších elektronických médií, podobne ako v prvých dvoch prípadoch došlo aj tentoraz k nakazeniu počas dovolenky.

Prvé dva prípady výskytu vírusu zika v ČR potvrdilo české ministerstvo zdravotníctva 25. februára. Nakazený muž strávil istý čas na Martiniku, žena navštívila Dominikánsku republiku. Obaja sa liečili ambulantne.

Ani v treťom prípade, o ktorom sa verejnosť dozvedela pred takmer troma týždňami, nebola nutná hospitalizácia. Tridsaťosemročná pacientka, ktorá sa vírusom nakazila na dovolenke v Dominikánskej republike, totiž nebola tehotná a mohla sa liečiť v domácom prostredí.

Štvrtou infikovanou osobou je 43-ročná žena, ktorá sa nedávno vrátila z Martiniku. Priebeh ochorenia u tejto pacientky, ktorá tiež nie je v požehnanom stave, umožňuje ambulantnú terapiu.

Vírus afrického pôvodu je osobitne nebezpečný pre tehotné ženy, pretože ohrozuje plod a spôsobuje degeneratívne zmeny vrátane mikrocefálie.

Mužom, ktorí sa vracajú z rizikových oblastí, lekári neodporúčajú najmenej štyri týždne po návrate nechránený pohlavný styk. V prípade nákazy sa táto lehota predlžuje na šesť mesiacov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ

DNES - 14:39Zahraničné

Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom

DNES - 13:55Zahraničné

Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne

DNES - 13:14Zahraničné

Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi

DNES - 13:11Zahraničné

Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.