Putin odoláva výzvam Obamu na prepustenie ukrajinskej pilotky
- 15:12 17.03.2016
- Moskva

Savčenkovú zadržali v júni 2014, keď bojovala s ukrajinskou dobrovoľníckou brigádou proti proruským povstalcom na východe Ukrajiny.
Savčenkovú zadržali v júni 2014, keď bojovala s ukrajinskou dobrovoľníckou brigádou proti proruským povstalcom na východe Ukrajiny. Podľa Moskvy slúžila ako vyhľadávačka cieľov a poskytla svojim spolubojovníkom súradnice pre mínometný útok, pri ktorom zahynuli dvaja ruskí novinári a niekoľko civilistov.
Nemenovaný vysokopostavený činiteľ Obamovej administratívy uviedol, že šéf Bieleho domu vyzval na Savčenkovej prepustenie tento týždeň v telefonickom rozhovore s Putinom. Podľa Peskovových slov Putin povedal Obamovi, že "zasahovanie do (činnosti) našich súdov nie je povolené a ani možné". Verdikt sa očakáva v pondelok.
Ukrajinka svoju vinu odmieta a tvrdí, že do Ruska bola zavlečená násilím. Ruská prokuratúra však považuje jej vinu za dokázanú a žiada pre ňu 23 rokov väzenia. Kyjevská vláda ako aj Západ označujú Savčenkovej kauzu za politicky motivovanú a žiadajú, aby ju Rusko vydalo na Ukrajinu.

Španielsko s Portugalskom vyšetria spoločne príčiny rozsiahleho výpadku prúdu
Španielsko a Portugalsko zriadili v piatok spoločný výbor na zistenie príčiny rozsiahleho výpadku elektrickej energie, ktorý v pondelok ochromil Pyrenejský polostrov.

Tragická smrť známej speváčky: Preslávil ju hit z 90. rokov
Speváčka zomrela pri požiari domu.

Trump chce v USA oslavy výročí konca oboch svetových vojen, tieto dni premenuje
Americký prezident Donald Trump chce v USA zaviesť oslavy konca oboch svetových vojen.

Auto v centre mesta vrazilo do skupiny ľudí, z miesta hlásia zranených
Vodiča na mieste zadržali.

Irán po varovaniach od Trumpa tvrdí, že americké sankcie nezmenia jeho politiku
Iránske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že sankcie na obchodných partnerov Teheránu zo strany Spojených štátov neovplyvnia politiku Iránu.