• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.11.2022Meniny má Vratko
Bratislava

Letný program RTVS bude o vierozvestcoch, športe aj hudbe

  • 10:13 25.05.2013
  • BRATISLAVA
Letný program RTVS bude o vierozvestcoch, športe aj hudbe

Okrúhle 1 150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na naše územie, ale aj záznamy a priame prenosy z hudobných festivalov a medzinárodné športové podujatia ponúkne letná programová štruktúra Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

Úvod leta v televíznom a rozhlasovom vysielaní verejnoprávneho RTVS bude patriť Sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda, ktorý oslávime 5. júla a RTVS si ho vo vysielaní pripomenie najmä od 4. do 7. júla.

Prinesie viaceré priame prenosy z cyrilo-metodských osláv na Jednotke a aj zaujímavý program na Dvojke.

Ako na rokovaní Rady RTVS informoval programový riaditeľ Slovenskej televízie (STV) Tibor Buza, paralelne bude RTVS v týchto dňoch zabezpečovať priamy prenos z Východnej a tiež benefičného koncertu Večer ľudí dobrej vôle z Levoče, v rámci ktorého má RTVS v pláne telemost na slávnostný koncert Večer lidí dobré vůle v moravskom Velehrade. Oba venované cyrilo-metodským oslavám.

Diváci uvidia aj Tour de France

S vierozvestcami je spojená podľa Buzu i najdôležitejšia udalosť leta vo vysielaní STV - koprodukčný hraný dokumentárny štvordielny seriál Cyril a Metod. Z hlavných osláv pripravovaných na začiatok leta odvysiela televízia aj rozhlas i prenosy z osláv z Devína a z Nitry a natáčať bude k jubileu tiež v ďalších mestách na Slovensku.

Cyrilo-metodským oslavám venujú začiatok júla aj vo vysielaní Slovenského rozhlasu (SRo), napríklad na Rádiu Slovensko zaznie omša z kostola sv. Cyrila a Metoda v Terchovej a do vysielania Rádia Regina zaradia okrem iného reportáže o pamiatkach zachovaných z obdobia Veľkej Moravy.

Jubileum pripomenú i ďalšie rozhlasové programové služby - rádiá Patria, FM a Slovakia International.

Verejnoprávna televízia nebude počas leta výrazne zužovať priestor spravodajstvu. V lete sa má totiž podľa Buzu spustiť ranný spravodajský blok naplánovaný okolo 9:00.

Medzi iným Jednotka vymení pondelkové romantické filmy za kvalitné európske kino a prinesie i britský dobrodružný seriál Sindibád.

Pre šetrenie a tiež menej divákov sa v júli a auguste nebudú vysielať premiéry viacerých programov z vlastnej tvorby STV.

Nahradia ich reprízy toho najlepšieho z relácií Nikto nie je dokonalý, Pošty pre teba a ďalších. V premiérových epizódach budú však pokračovať relácie Slovensko v obrazoch a Svet v obrazoch ako aj magazín Hurá do záhrady. Priaznivci športu sa na obrazovkách verejnoprávnej televízie môžu tešiť na futbalovú Ligu majstrov a cyklistickú Tour de France.

Rozhlas prinesie aj festivaly

Slovenský rozhlas prinesie počas leta štandardne záznamy a prenosy z festivalov - klasickej, ľudovej aj populárnej hudby na Rádiu FM, Rádiu Regina aj na Rádiu Devín.

Na Rádiu Slovensko venuje verejnoprávny rozhlas viac priestoru oslavám 1 150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy, informoval o tom programový šéf SRo Ľuboš Machaj.

Vierozvestcov si však verejnoprávny rozhlas pripomenie v rámci programu všetkých svojich rádií. Vo vysielaní zaznie aj seriál k 45. výročiu augustových udalostí roku 1968 s využitím nahrávok z rozhlasového archívu.

Medzi iným Rádio Slovakia International (RSI) vo vysielaní upozorní na Európske hlavné mesto kultúry. Hraním 20 najväčších slovenských hitov z posledných 20 rokov pripomenie RSI svoju 20-ročnicu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov NATO, ministerstvo obrany upozorňuje na presuny

VČERA - 20:55Domáce

Na Slovensku sa začali rotácie vojakov Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO.

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

Zomrela herečka, ktorá prepožičala hlas desiatkam známych postáv

VČERA - 19:12Domáce

V jej repertoári dominovali najmä postavy detí a titulné roly. Známa herečka zomrela vo veku 87 rokov.

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

Progresívne Slovensko má v najnovšom prieskume 10 percent, OĽANO predbehlo SaS

VČERA - 18:40Domáce

Voľby do Národnej rady SR by koncom novembra vyhral Hlas-SD so ziskom 19,7 percenta hlasov.

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

Experti upozorňujú na riziká v prípade električkovej trate pred SND

VČERA - 18:18Domáce

Hlavné mesto tvrdí, že ministerstvo kultúry sa rozhodlo posúdiť dosahy špecifického technického riešenia, s ktorým projekt novej električkovej trate v skutočnosti neráta.