Ochorenia obličiek ohrozujú aj deti, poškodiť ich môžu aj lieky

Okrem nadmerného príjmu soli či opakovaných infekcií močových ciest ohrozujú tento orgán u detí aj lieky.
Poukázala na to, že deti berú viac liekov, ako je potrebné. Odporúča preto ich podávanie u detí zvážiť a pokiaľ je to možné, vyhnúť sa mu. Zvlášť opatrný treba byť v prípade kombinácie liekov. Počas liečby treba dbať na to, aby mali deti dostatočný prístup tekutín. U chronických pacientov treba podľa jej slov zabezpečiť sledovanie v nefrologickej ambulancii. Existuje tak šanca, že chronické obličkové ochorenie nevznikne, zdôraznila Furková.
Poškodenie liekmi spôsobí chronické zmeny obličkových štruktúr a dieťa sa dostáva do prvého štádia CHOCH. Obličky vtedy začnú fungovať na tzv. "funkčnú rezervu". Funkčné štruktúry obličky sú viac zaťažované ako bežne u zdravého dieťaťa. Ak túto záťaž nevydržia, tak odumierajú a dieťa postupne prechádza do druhého a tretieho štádia chronickej obličkovej choroby. Zvyčajne ho však nič nebolí a nemá príznaky. Odhaliť ju však môže vyšetrenie moču a krvi. Štádií CHOCH je päť. Piate znamená dialýzu alebo transplantáciu.
Medzi lieky, ktoré deti užívajú najčastejšie, patria tie proti teplote, bolesti, zápalu – antipyretiká, analgetiká a antiflogistiká. Ide o paracetamol, kyselinu acetylsalicilovú, či nesteroidné protizápalové lieky. Všetky môžu, najmä pri vyšších dávkach, vážne poškodiť obličky. Napríklad paracetamol je podľa Furkovej toxický v dávkach nad 200 miligramov na kilogram váhy.
Pri dlhodobom užívaní u chronických detských pacientov môžu lieky spôsobiť tzv. analgetickú nefropatiu. Ide o chronické ochorenie spôsobujúce nezvratné zmeny v štruktúre a funkcii obličiek. Týchto pacientov často diagnostikujú až v treťom štádiu CHOCH, keď sú už zvýšené hodnoty odpadových produktov ako kreatinín či urea a obličky sú v počiatočnom štádiu zlyhávania. Poškodenie obličiek môžu spôsobiť i antibiotiká, a to aj najznámejší penicilín.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ
Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý
Sviatok práce, ktorý sa oslavuje 1. mája, je „mimoriadne vážny a dôležitý“ štátny sviatok.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).

Hnutie Slovensko: Právo veta v EÚ je kľúčové, no nesmie viesť k neflexibilite
Najakútnejšou výzvou, ktorej čelí EÚ, je podľa hnutia Slovensko posilnenie odolnosti voči globálnym krízam, od bezpečnostných hrozieb po ekonomické a energetické neistoty.

ŠÚKL: Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B či detská obrna
Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.