Ministerstvo zdravotníctva a sestry vytvoria zákon o platoch
- 15:41 23.05.2013
- BRATISLAVA

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) a zástupcovia sestier budú spolupracovať na vytvorení takej právnej normy týkajúcej sa platov, ktorá by sa nedala napadnúť.
Obe strany sa chcú vyhnúť situácii, ktorá nastala v júli minulého roka, keď zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek pozastavil Ústavný súd SR, pričom dodnes o ňom nerozhodol.
Podľa Martiny Lidinskej z Komunikačného odboru MZ SR si nemôžu v budúcnosti dovoliť dostať akúkoľvek skupinu zdravotníckych pracovníkov do takej právnej neistoty, v akej sa ocitli práve sestry. "Je snahou ministerstva zdravotníctva, ale aj zástupcov zdravotníckych pracovníkov, pripraviť systém odmeňovania zdravotníckych pracovníkov čo najlepšie, ako vieme," uviedla Lidinská.
Sestry chcú podľa predsedníčky OZSaPA Moniky Kaveckej argumentačne prispieť k tomu, aby zákon bol k spokojnosti ministerstva i sestier a pôrodných asistentiek. "Potrebujeme mať zagarantovaný plat, to mzdové ohodnotenie, pretože sestry v praxi už táto situácia nebaví," vyhlásila Kavecká.
Platy sestier a pôrodných asistentiek by podľa vyjadrenia rezortu ani v prípade novej legislatívy nemali klesnúť pod úroveň, akú im garantoval pozastavený zákon o minimálnych mzdových nárokoch. Ako Kavecká uviedla, toto ubezpečenie zo strany ministerky je dobrý prvotný signál.
Podľa Lidinskej nie je dôležité, či sa nakoniec vypracuje jeden zákon alebo právnych noriem bude viac, dôležitá bude kvalita. "Určite keby aj nastal spoločný zákon vo všetkých zdravotníckych povolaniach, tak časť regulovaných povolaní by mala určite mať prvky osobitnosti," uviedla Kavecká.
MZ v súčasnosti zbiera podklady, ktoré sa týkajú odmeňovania zdravotníkov. Práve k tejto téme by sa obe strany mali stretnúť opäť v júni, a to na úrovni právnych zástupcov. Podľa Lidinskej nateraz žiadne konečné termíny, kedy by mala byť nová legislatíva pripravená, nie sú stanovené.
Kavecká konštatuje, že pokiaľ bude snaha viesť dialóg, tak do nátlakových akcií nepôjdu. "Po dnešnom rokovaní to vnímame ako dobre nastavený prvok obojstranného rokovania," dodala predsedníčka OZSaPA.

Neférový prístup zo strany zamestnávateľa pociťuje 42 % Slovákov
Počas posledných šiestich mesiacov pocítilo neférové konanie zo strany zamestnávateľa 42 % ľudí.

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu
Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve
Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru
Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA
Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.