Miliardár Bloomberg nebude kandidovať ako nezávislý na prezidenta
- 6:14 08.03.2016
- New York

Nad nezávislou kandidatúrou uvažoval bývalý starosta New Yorku niekoľko mesiacov.
"Keď sa pozriem na dáta, je mi jasné, že keby som vstúpil do súboja, nemohol by som ho vyhrať. Verím, že by som mohol zvíťaziť vo viacerých štátoch - ale nestačilo by to na získanie 270 hlasov v zbore voliteľov potrebných na to, aby som sa stal sa prezidentom," uviedol Bloomberg v rozsiahlom editoriáli zdôvodňujúcom svoje rozhodnutie.
Bloomberg uvažoval nad nezávislou kandidatúrou niekoľko mesiacov. Svojmu okoliu povedal, že by bol ochotný investovať do kampane pred novembrovými prezidentskými voľbami minimálne miliardu dolárov z vlastných zdrojov.
Sám si stanovil začiatok marca za termín, kedy prijme konečné rozhodnutie ohľadne svojho prípadného vstupu do boja o Biely dom. Vlani v decembri si dal vypracovať aj vlastný prieskum, aby zistil, aké šance by mal proti aktuálnym favoritom z republikánskeho a demokratického tábora - Donaldovi Trumpovi a Hillary Clintonovej.
"Existuje veľká šanca, že moja kandidatúra by mohla viesť k zvoleniu Donalda Trumpa alebo senátora Teda Cruza. To je riziko, ktoré nechcem podstúpiť," napísal 74-ročný mediálny magnát. Trumpova kampaň je podľa neho demagogická a ľudí rozdeľuje. Cruz sa síce vyjadruje menej excentricky, ale je takisto extrémista.
Bloomberg, známy svojimi úzkymi väzbami na Wall Street a liberálnymi názormi na riešenie sociálnych otázok, bol starostom New Yorku v rokoch 2002-2013. Pôvodne patril do republikánskeho tábora, od roku 2007 však vystupuje ako nezávislý. V ostatných rokoch investoval milióny dolárov do kampaní zameraných na posilnenie kontroly zbraní v USA a tiež reformu imigračnej legislatívy.
V prezidentských voľbách v USA doposiaľ nikdy nedokázal zvíťaziť nezávislý kandidát. Niektoré predchádzajúce pokusy však dokázali zmeniť politickú rovnováhu v prospech niektorého z nominantov republikánskej alebo demokratickej strany.
Samotný Bloomberg by sa chcel v prípade vstupu do prezidentskej kampane prezentovať ako neideologický nadstranícky kandidát orientovaný na riešenie praktických problémov.

Sikorski: USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve
USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve. Vyhlásil to v stredu počas konferencie Impact v Poznani poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Lipavský: Spojenci v NATO by mali opäť označiť Rusko za najvážnejšiu hrozbu
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský považuje za kľúčové, aby spojenci v Severoatlantickej aliancii znovu označili Rusko za najvážnejšiu priamu hrozbu pre euroatlantický priestor.

Súdny dvor EÚ: EK pochybila pri odmietnutí zverejniť správy v kauze Pfizergate
Európska komisia pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou a šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.

Írsky premiér Martin kritizoval Orbána za nezmyselné vetovanie
Ukrajina by sa mala z geopolitických dôvodov pripojiť k Európskej únii a je poburujúce, že Maďarsko tomu bráni. Podľa servera economx.hu to vyhlásil írsky premiér Micheál Martin.

Za problémy v tehotenstve môže aj zmena klímy, tvrdí štúdia
Horúčavy podnietené globálnym otepľovaním celosvetovo zvyšujú riziko nebezpečných komplikácií počas tehotenstva.