Petičná akcia proti hazardu bude v Bratislave ešte pokračovať

Na to, aby sa petícia stala záväzným podkladom nového VZN, musí ju podpísať minimálne 106.000 dospelých Bratislavčanov.
"Jednoducho nechceme tŕpnuť, že sme na hrane potrebného počtu podpisov," vysvetlil Šramko. "Chceme mať dostatok podpisov v rezerve, aby nevznikli pochybnosti o tom, či sa niekto nepodpísal duplicitne, prípadne sú niektoré údaje nečitateľné," dodal.
Podľa jeho slov v nasledujúcich dvoch mesiacoch chcú zozbierať všetky petičné hárky, ktoré ešte kolujú v bratislavských mestských častiach, a po ich zhromaždení ich všetky kompletne odovzdajú magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.
Podstatou petície za Bratislavu bez hazardných hier je žiadosť obyvateľov Bratislavy vo veku od 18 rokov adresovaná mestskému zastupiteľstvu na prijatie všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Tým má byť ustanovené, že hazardné hry nemožno na území mesta prevádzkovať.
Petičnú akciu iniciovali primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a starostovia všetkých 17 mestských častí hlavného mesta. Od spustenia v máji 2015 do prvej marcovej soboty tohto roka sa pod petíciu podpísalo necelých 40.000 obyvateľov Bratislavy. Počas sobotňajšieho (5.3.) konania parlamentných volieb vyzbierali aktivisti približne 89.000 podpisov.
V uliciach mesta na tom spolupracovalo 770 dobrovoľníkov iniciatívy Zastavme hazard. Iniciatíva sama ponúkla petičnému výboru pomoc. "Sme im za to vďační, my ako starostovia mestských častí by sme zber podpisov takýmto spôsobom nedokázali zrealizovať," priznal starosta Lamača a zástupca petičného výboru pred orgánmi verejnej správy.
Na to, aby sa petícia stala záväzným podkladom nového VZN, musí ju podpísať minimálne 30 percent dospelých Bratislavčanov, čo je približne 106.000 obyvateľov hlavného mesta. Samotné nariadenie o zákaze prevádzkovania hier musí prijať hlavné mesto ako obec s platnosťou pre celé svoje územie. Mestské časti Bratislavy totiž podľa platného zákona nemajú právomoc takéto nariadenie prijať.
Prevádzkovatelia herní sa chcú brániť. Petičné akcie sú podľa nich v rozpore s viacerými zákonmi. Chcú sa preto obrátiť na Generálnu prokuratúru SR. "Existujú vážne podozrenia, že na petičných hárkoch sa nachádzajú duplicitné podpisy či podpisy neexistujúcich osôb," povedal zástupca prevádzkovateľov Juraj Danielis. Bratislavská akcia bola podľa neho spojená s kandidujúcimi politikmi a predstavuje porušenie volebného moratória.
Zástupcovia petičného výboru argument o porušení volebného moratória odmietajú. "Starostovia Vajnôr a Ružinova Ján Mrva a Dušan Pekár, ktorí boli pôvodne členmi petičného výboru, sa členstva vzdali a nie sú uvedení na aktualizovaných petičných hárkoch. Práve preto, aby nebol porušený zákon," zdôraznil Šramko.

SHMÚ vydal výstrahu: Toto zasiahne celé Slovensko
Meteorológovia vydali výstrahu pre celé územie SR.

Fico Kallasovej: Nemáš absolútne žiadnu právomoc kritizovať suverénneho premiéra suverénnej krajiny
Kallasová podľa Fica ako úradníčka EK nemá právo kritizovať premiéra suverénneho štátu.

Pátranie po nezvestnom Jánovi bolo neúspešné
Polícia žiada občanov o pomoc a spoluprácu.

Muž vyhodil do kontajnera šperkovnicu so šperkami, prípad rieši polícia
V šperkovnici boli zlaté retiazky, náušnice, prstene i prívesky.

Fico sa v Moskve krátko stretol s Putinom, rozprával sa aj s Lukašenkom
Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.