• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
17°Bratislava

Južná Kórea a USA napriek hrozbám KĽDR odštartovali vojenské cvičenia

  • 15:07 07.03.2016
  • Soul
Južná Kórea a USA napriek hrozbám KĽDR odštartovali vojenské cvičenia

KĽDR pred začiatkom manévrov pohrozila obom krajinám jadrovými útokmi.

Južná Kórea a Spojené štáty odštartovali dnes každoročné pravidelné spoločné vojenské cvičenia. Stalo sa tak napriek vyhrážkam zo strany KĽDR, ktorá pred začiatkom manévrov pohrozila obom krajinám jadrovými útokmi, oznámila agentúra Reuters.

Podľa vyhlásenia Soulu má ísť o doposiaľ najrozsiahlejšie spoločné cvičenia juhokórejskej a americkej armády. Majú otestovať reakciu na prípadný útok Pchjogjangu. Zúčastní sa ich približne 17.000 amerických a vyše 300.000 juhokórejských vojakov.



Súbežne budú prebiehať dve cvičenia s kódovým označením Key Resolve a Foal Eagle. Prvé z nich, trvajúce do 18. marca, sa bude zameriavať skôr na počítačové simulácie. Ťažiskom druhého, ktoré potrvá do 30. apríla, bude nácvik bojových situácií priamo v teréne, uviedla televízia BBC.

Spojené velenie armád oboch krajín ubezpečilo Pchjongjang, že výcvik bude mať výlučne obranný a neprovokačný charakter. Severná Kórea však manévre označila za "neskrývané nacvičovanie atómovej vojny, zamerané na narušenie (jej) zvrchovanosti" a pohrozila odvetnými jadrovými útokmi. Pchjongjang sa v súvislosti s týmito manévrami vyhrážal nukleárnym útokom už pred tromi rokmi.

Izolovaný komunistický severokórejský režim odpálil minulý štvrtok z východného pobrežia krajiny viacero rakiet krátkeho doletu - niekoľko hodín pod tom, ako Bezpečnostná rada OSN uvalila na KĽDR dosiaľ najprísnejšie sankcie v reakcii na jej najnovšiu jadrovú skúšku z januára a test rakety dlhého doletu z februára.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Peskov: Návšteva Fica a Vučiča v Moskve bola aktom hrdinstva

Peskov: Návšteva Fica a Vučiča v Moskve bola aktom hrdinstva

DNES - 17:36Zahraničné

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve aktom hrdinstva.

Vatikán zverejnil dátum inauguračnej omše pápeža Leva XIV.

Vatikán zverejnil dátum inauguračnej omše pápeža Leva XIV.

DNES - 16:54Zahraničné

Očakáva sa, že na inauguračnej omši sa zúčastnia aj svetoví lídri.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom

DNES - 12:45Zahraničné

Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí

DNES - 12:36Zahraničné

Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu

DNES - 11:26Zahraničné

Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.