Počas volebného dňa bude silnejšie fúkať, účasť by to ovplyvniť nemalo

Sociológ na druhej strane uznáva, že ak by bol vietor spojený napríklad s dažďom, ostalo by doma jedno či dve percentá ľudí, ktorí by inak voliť išli.
"Muselo by byť vyslovene extrémne počasie, bežný vietor účasti vo voľbách nezabráni. Ja by som vo všeobecnosti faktor počasia nepreceňoval," povedal pre TASR Slosiarik. Uznáva, že ak by bol vietor spojený napríklad s dažďom, ostalo by doma jedno či dve percentá ľudí, ktorí by inak voliť išli.
"Neexistujú však na to žiadne konkrétne štatistiky, ťažko odhadovať tento údaj. Museli by sme sa dodatočne opýtať ľudí, prečo nešli voliť, či to bolo kvôli počasiu," vysvetlil sociológ z agentúry Focus.
Prekážkou podľa jeho slov nie je ani aktuálne ročné obdobie. "Horšie by to bolo, ak by sa voľby konali v čase tuhej zimy, teda v januári alebo vo februári. Vtedy sa skôr stmieva a aj to by mohol byť faktor nižšej účasti," dodal Slosiarik.
SHMÚ avizuje na sobotu vietor, ktorý môže krátkodobo v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 18 až 22 metrov za sekundu, teda 60 až 80 km/h. "Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," informuje ústav na svojej internetovej stránke.
Teploty sa počas volebného dňa pri zväčša polooblačnom počasí majú pohybovať od šiestich stupňov na severe po 13 stupňov na juhozápade krajiny.
Nevidiaci a inak zdravotne postihnutí môžu voliť so sprievodnou osobou
Zdravotne postihnutého voliča môže počas hlasovania vo voľbách sprevádzať ďalšia osoba. Ide napríklad o nevidiaceho či inak zdravotne postihnutého človeka, ktorý si sám nedokáže upraviť hlasovací lístok.
Sprievodná osoba môže ísť s voličom za plentu. Za postihnutého môže upraviť hlasovací lístok a vložiť ho do obálky. "Pred hlasovaním však treba túto skutočnosť oznámiť okrskovej volebnej komisii," uvádza na webovej stránke ministerstvo vnútra.
Hlasovací lístok nesmie hendikepovanému voličovi upraviť ani vložiť do volebnej schránky člen volebnej komisie. Ten však voliča a jeho sprievod poučí pred vstupom za plentu o spôsobe hlasovania. Povie mu tiež o skutkovej podstate trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb.
Volič, ktorý sa nemôže do volebnej miestnosti dostaviť zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec či volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky. Musí to však byť v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.
Parlamentné voľby sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 5. marca. Voliť môžu všetci slovenskí občania, ktorí majú v deň hlasovania aspoň 18 rokov. Na Slovensku máme viac ako 4,4 milióna oprávnených voličov. Štát vyjdú voľby na 10,7 milióna eur.

Kauzu súvisiacu s Fondom národného majetku naďalej vyšetrujú
Spis sa aktuálne nachádza na Generálnej prokuratúre SR, ktorá má rozhodnúť o žiadosti jedného z obvinených o preskúmanie postupu prokurátora.

Žiak v škole napadol dievča nožom
Cez prestávku v triede došlo k hádke, ktorá vyústila do útoku nožom.

Polícia pátra po mužovi, ktorý platil odcudzenou kartou
Polícia pátra po neznámom páchateľovi, ktorý platil odcudzenou platobnou kartou v obchodnom centre v Pezinku.

Na Trenčianskom hrade sa začala obnova parkánového múru, vstup na hrad obmedzili
Na Trenčianskom hrade odštartovali stavebné práce na obnove parkánového múru. Investíciu za viac ako 600.000 eur finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR dotáciou 350.000 eur,

Múzeum SNP v Banskej Bystrici oslavuje 70 rokov od svojho založenia
Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici v tomto roku oslavuje 70 rokov svojej existencie, symbolicky zároveň s 80. výročím ukončenia druhej svetovej vojny.