• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
12°Bratislava

Bin Ládin vo svojom závete odkázal milióny dolárov na džihád

  • 19:44 01.03.2016
  • BRATISLAVA
Bin Ládin vo svojom závete odkázal milióny dolárov na džihád

Text bin Ládinovho rukou písaného závetu zverejnil dnes šéf amerických tajných služieb James Clapper.

Bývalý vodca al-Káidy Usáma bin Ládin vo svojej poslednej vôli priznal osobný majetok v hodnote 29 miliónov dolárov. Väčšinu z tejto sumy chcel venovať "na džihád, v prospech Alaha", informovala agentúra AP.

Text bin Ládinovho rukou písaného závetu zverejnil dnes šéf amerických tajných služieb James Clapper. Dokument bol odtajnený spolu s ďalšími vyše 100 písomnosťami zaistenými pri americkom zásahu v pakistanskom Abbottabade z mája 2011, pri ktorom bin Ládin zahynul.

Vodca medzinárodnej teroristickej siete chcel časť majetku rozdeliť medzi svojich príbuzných, väčšinu však mienil venovať na operácie al-Káidy.

Zo zverejnených dokumentov vyplýva, že bin Ládin sa dlhodobo obával o svoj život. "Ak ma zabijú, veľa sa za mňa modli a dávaj neustále almužny v mojom mene, pretože budem veľmi potrebovať pomoc, aby som dosiahol večný domov," napísal najhľadanejší terorista v liste svojmu otcovi z roku 2008.

Odtajnené dokumenty sa venujú širokej škále tém vrátane boja proti americkým silám v Afganistane a Iraku. Koncom februára 2011, teda krátko pred svojou smrťou, bin Ládin ešte uvítal zvrhnutie dlhoročného líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, ktoré označil za "triumf" al-Káidy.

Experti Ústrednej spravodajskej služby (CIA) a ďalších šiestich agentúr v súčasnosti pracujú na postupnom odtajňovaní dokumentov z archívov Národnej rady pre bezpečnosť USA, ktorá patrí pod Biely dom.
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia

DNES - 8:39Zahraničné

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva

DNES - 7:39Zahraničné

Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci

DNES - 7:17Zahraničné

Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA

DNES - 6:24Zahraničné

Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.

Lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sú na ceste do Kyjeva

Lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sú na ceste do Kyjeva

DNES - 6:22Zahraničné

Novozvolený nemecký kancelár Friedrich Merz je na ceste do Kyjeva spolu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Keirom Starmerom.