Lajčák: S podaním žaloby pre kvóty nás už nekonfrontujú

Slovensko žaluje Radu Európskej únie pre rozhodnutie ministrov vnútra o povinných kvótach na migrantov.
Slovensko podalo žalobu 2. decembra 2015 na Súdny dvor v Luxemburgu. Namietame, že sa kvóty schvaľovali na rade ministrov vnútra, Slovensko si myslí, že o tak dôležitej téme sa malo rozhodovať na summite. Okrem Slovenska svoju žalobu podalo aj Maďarsko.
"Nemôžem si pomôcť, ale veľa toho vzruchu si vyrábame sami, pretože tu na Slovensku je hystéria, že čokoľvek povie predseda vlády, tak sa veľká časť médií musí okamžite začať búriť a začať kričať. V Európe si to všimnú, že je u nás mediálny poplach," povedal Lajčák s tým, že veľká časť komentátorov a analytikov musí apriori nesúhlasiť s tým, čo hovorí premiér. "A že to neprospieva imidžu škodí Slovenska, to je pre tých kvázianalytikov vedľajšie," dodal minister.
O podaní žaloby informoval premiér Robert Fico po zasadnutí vlády 2. decembra. Žalobu avizoval už po prijatí kvót na prerozdelenie 160-tisíc migrantov, ktorí sa nachádzajú v Taliansku a Grécku. Kvóty schválili ministri vnútra na svojom zasadnutí 22. septembra 2015, proti bolo vtedy Slovensko, Česko, Maďarska a Rumunsko. Fínsko sa hlasovania zdržalo.
Slovensko žaluje Radu Európskej únie a podľa Fica žiadame, aby súd toto rozhodnutie o zavedení povinných kvót vyhlásil za neplatné. "Tvrdíme, že toto rozhodnutie, ktoré Rada ministrov vnútra prijala, je v rozpore s rozhodnutím Európskej rady, ktorá jasne konštatovala, že sa nebudú prijímať povinné kvóty," vyhlásil vtedy premiér.

V Modre nad Cirochou sa zrazil vlak s autom, zranila sa jedna osoba
Hasiči zasahovali v sobotu pri nehode vlaku a osobného motorového vozidla v obci Modra nad Cirochou v okrese Humenné.

Gazda: Pápež Lev XIV. sa v príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka
Pápež Lev XIV. sa vo svojom príhovore jasne prihlásil k línii pápeža Františka.

Nádaská: Slobodne sme sa k oslavovaniu Dňa matiek vrátili až po roku 1989
Deň matiek sa oslavuje v rôznych krajinách sveta počas rôznych období roka.

Robert Fico rokoval v Moskve s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom
Predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico absolvoval v rámci pracovnej návštevy Moskvy bilaterálne rokovanie s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom.

PS chce znížiť kvórum pri disciplinárnom návrhu na generálneho prokurátora
Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.