• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

6 spôsobov, ako stres ovplyvňuje vaše telo

 • 19:32 23.02.2016
 • Bratislava
6 spôsobov, ako stres ovplyvňuje vaše telo

Myslíte, že si nemôžete dovoliť spomaliť a oddýchnuť? V tom prípade by ste mali vedieť, čo robí stres s vašim telom a organizmom.

Dlhodobý stres je v dnešnej dobe skutočné zdravotné riziko. V našom tele ovplyvňuje omnoho viac procesov, než si myslíme a chceme pripustiť. Viete, čím si vaše telo prechádza, ak ho vystavujete stresu príliš dlho?

 • Respiračný a kardiovaskulárny systém

Počas stresu sa náš dych zrýchli, pretože telo sa snaží dostať do obehu viac kyslíka. To znamená, že ak už máte diagnózy, ktoré sú spojené s problémami s dýchaním (napríklad astmu), pod stresom môžete mať ešte väčšie komplikácie.

Pozrite si: 10 rád ako zvládnuť stres

Aj srdce bije rýchlejšie, lenže stres doslova škrtí prietok krvi v žilách. To spôsobuje nárast krvného tlaku. Všetky tieto mechanizmy nám v stresových situáciách majú pomôcť prekrviť mozog a rýchlo dodať energiu, aby sme boli schopní sa brániť. Lenže z dlhodobého hľadiska sa takto srdce opotrebúva a časom môžete mať problémy s tlakom či kardiovaskulárnymi chorobami.

 • Centrálny nervový systém

Stres začína v hlave, konkrétne v centrálnom nervovom systéme, ktorý ako prvý spúšťa fyziologické zmeny a reakcie v tele, ako odpoveď na stres. V takej situácii stúpne hladina kortizolu a adrenalínu. Tie by sa po skončení stresovej situácie mali dostať opäť do normálu. Pod neustálym stresom ale budú hladiny týchto hormónov stále vysoké, čo si vyžiada daň aj na mozgu. Začne totiž vykazovať príznaky chronického stresu, medzi ktoré patrí náladovosť, podráždenosť, úzkosť, až depresia či strata krátkodobej pamäte.

Čítajte: Ako zvládnuť stres? Poradíme vám

 • Tráviaci systém

V pečeni sa štiepi pod stresom viac glukózy než je normálne, aby dodala organizmu viac energie. Organizmus ale nemusí dostatočne dobre abnormálny výskyt glukózy absorbovať a stáva sa tak náchylnejší na vznik cukrovky II. typu. Stres sa tiež môže nepekne zahrávať aj s našim trávením. Nie je nič výnimočné, ak počas stresu zažívate nevoľnosť, nutkanie zvracať, máte zápchu alebo naopak hnačku či pálenie záhy.

 • Svaly

Pod vplyvom stresu sa naše svaly automaticky napnú, aby telo chránili pred zranením. Je to výsledok reflexov a podvedomých procesov v našom organizme. Určite ste to už pocítili na vlastnom tele, ako ste sa doslova „uvoľnili“, keď pominula stresová situácia.

Ak ste ale pod stresom neustále, svaly nedostanú takúto príležitosť uvoľniť sa. Stuhnuté svalstvo sa potom môže výrazne podieľať na bolestiach hlavy, ramien a chrbtice a tiež na vzniku kŕčov.

 • Reprodukcia a sexualita

Myseľ aj telo sú stresom rovnako ovplyvnené. Nemôžeme sa teda čudovať, ak sa stres podpíše aj na nechuti k milovaniu. Z krátkodobého hľadiska sa ale stres môže na mužoch podpísať vyššou produkciou testosterónu a tým pádom môže na istú dobu zvýšiť sexuálne chute a aktivitu. Z dlhodobého hľadiska ale hladina testosterónu klesá, čo sa prejaví na produkcii a kvalite spermií a tým pádom aj na plodnosti muža.

Čítajte: Nenápadné príznaky, že ste vystresovaní

U žien zvykne stres narušiť pravidelnosť a priebeh menštruačného cyklu.

 • Imunitný systém

Stres pôsobí na imunitu ako stimulant. Čo je z krátkodobého hľadiska pozitívne, pretože budete ľahšie bojovať s infekciami a rany sa vám zacelia rýchlejšie. Ak ste ale pod stresom dlhodobo, funkčnosť imunitného systému sa značne zhorší. Spôsobí to kortizol (hormón stresu), ktorý naruší činnosť imunity. Ľudia, ktorí sú dlhodobo pod stresom, sú aj náchylnejší podľahnúť bežným infekčným, bakteriálnym či vírusovým ochoreniam, napríklad chrípke.

Zažili ste niekedy vplyv stresu na vlastnej koži? Zvyknete tieto prejavy ignorovať alebo si doprajete poriadny oddych?

Zdroj: Info.sk, DK, healthline.com, huffingtonpost.com. Foto: shutterstock.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

Toto drobné korenie dokáže liečiť bolesť hrdla a prechladnutie

VČERA - 7:43Zdravie

Domáci recept vám pomôže zmierniť príznaky prechladnutia.

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

16:35 03.12.2023Zdravie

Nevítaná opica nie je jediný nepríjemný následok pitia alkoholu. Ukazuje sa, že táto ľahká droga dokáže viac ako jedným spôsobom zásadne poškodiť aj zdravie čriev.

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

Upchatý nos s krvácaním? Lekárnik hovorí o možných príčinách

7:29 03.12.2023Zdravie

Najčastejším dôvodom upchatia nosa a krvácania z neho je prechladnutie. Lekárnik však hovorí aj o ďalších možnostiach.

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

Žena sa nakazila detským ochorením po použití nákupného vozíka. Na toto si dajte pozor

21:02 02.12.2023Zdravie

Ochorenie, ktoré sa väčšinou prejavuje u detí, môže postihnúť aj dospelých. Na toto si treba pri nakupovaní dať pozor.

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

Ako vplýva vegánska strava na zdravie: Štúdia na dvojičkách odhalila prekvapivé zistenia

19:46 01.12.2023Zdravie

Zmeny sa prejavili už behom niekoľkých týždňov.