• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.6.2024Meniny má Vasil
22°Bratislava

Zrýchlené konanie o obstarávaní opozícia bojkotovala

  • 17:26 12.02.2013
  • BRATISLAVA
Zrýchlené konanie o obstarávaní opozícia bojkotovala

Parlament hlasmi poslancov Smeru-SD odhlasoval posunutie zrýchlenej novely zákona o verejnom obstarávaní do druhého čítania. Za bolo všetkých 79 prítomných poslancov.

Poslanci zároveň odsúhlasili, že novelu verejného obstarávania ešte v utorok večer následne prerokujú ústavnoprávny výbor a ako gestorský, tak aj výbor pre hospodárske záležitosti. Parlament má pokračovať v diskusii o novele v druhom čítaní v stredu ráno.

Parlamentná opozícia sa predtým dohodla, že zrýchlené prerokovanie novely zákona o verejnom obstarávaní bude bojkotovať. Informoval o tom poslanec za SaS Ľubomír Galko počas svojho vystúpenia v diskusii k novele v prvom čítaní. Všetky opozičné kluby chcú takto protestovať proti nedemokratickému spôsobu pri schvaľovaní zmien vo verejnom obstarávaní.

Galko potom prerušil svoje vystúpenie a ďalší prihlásení zástupcovia opozície Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS a Ján Hudacký z KDH už nevystúpili. Minister vnútra Robert Kaliňák v reakcii na postup opozície povedal, že miesto v parlamente sa opäť zmenilo na politikárčenie a nie na serióznu prácu. "Dnes opäť potvrdili, že nemajú o to záujem," dodal.

Parlament predtým schválil vládny návrh na skrátené legislatívne konanie.
Opozícia podľa Kaliňáka postupovala rovnako

Minister vnútra Robert Kaliňák po ukončení rozpravy k návrhu na skrátené konanie povedal, že nepovažuje za opodstatnený a úprimný postoj opozície. Tá návrh na zrýchlené rokovanie o novele verejného obstarávania kritizovala. Prvá vláda Roberta Fica počas štyroch rokov podľa šéfa rezortu vnútra použila skrátené legislatívne konanie pri schvaľovaní zákonov približne dvadsaťšesťkrát. Ako povedal, vláda Ivety Radičovej za jeden a trištvrte roka využila zrýchlený postup rokovania dvadsaťpäťkrát.

"Musíte sa zamyslieť sami nad sebou," vyčítal Kaliňák zástupcom opozície.

"Veď vy ste postupovali rovnako. Absolútne postrádate svoju historickú pamäť," pripomenul Kaliňák. Bývalá vládna koalícia v parlamente a súčasná opozícia totiž podľa neho použila skrátené konanie napríklad práve pri schvaľovaní novely zákona o verejnom obstarávaní v roku 2011. "Treba si pozametať pred vlastným prahom," dodal minister vnútra.

Viacerí kritizovali, že vláda zverejnila obsah novely až po tom, čo ju schválila v pondelok na mimoriadnom zasadnutí. Poslanci tak mali necelý deň, aby sa s ňou bližšie oboznámili.

"Novela rozšíri priestor na korupciu a klientelizmus," myslí si Erika Jurinová z Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.

Postup vlády pre utajovanie obsahu novely bol podľa nej mimoriadne neférový. Predseda poslaneckého klubu SaS Juraj Miškov označil novelu za účelovú a podľa neho nie je vo verejnom záujme. Vyslovil podozrenie, že je za tým vplyv lobistických skupín. Aj jemu sa nepáčilo, že na preštudovanie novely mali poslanci menej ako 24 hodín.
Vláda podľa Figeľa klame

Jozef Mikuš z SDKÚ-DS považuje za neúctivé voči prezidentovi nechať mu na podpis novely päť dní. Zrýchlená novela po schválení v parlamente má totiž nadobudnúť účinnosť už 18. februára.

Predseda KDH Ján Figeľ tvrdil, že novela verejného obstarávania je náhradou za strategické zákazky pre strategických klientov, ktoré sa vytratili z návrhu veľkej novely zákona o verejnom obstarávaní.

"Vláda nevie čerpať eurofondy tak, aby to bolo kompetentné, dynamické a v súlade s právom Európskej únie. A okrem toho klame," povedal Figeľ.

Nesúhlasil totiž s tým, že vláda Ivety Radičovej v roku 2011 nevyčerpala zo zdrojov EÚ ani euro. Líder kresťanských demokratov pripomenul, že v júni 2010 na konci vlády Roberta Fica bola miera čerpania eurofondov 8,4 % a v marci 2012 pred ukončením Radičovej vlády dosahovala 27,2 %. V roku 2011 podľa Figeľa využívanie peňazí EÚ vzrástlo o 1,14 mld. eur, resp. o 10 %.

Poslanec Gábor Gál z Mostu-Híd vyslovil počudovanie, čo sa stalo za posledný týždeň, keď vláda až teraz zistila, že čerpanie eurofondov je neuspokojivé. "Za ten týždeň sa muselo niečo iné zmeniť," povedal Gál.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
PS chce zvýšiť odvodovú odpočítateľnú položku pre študentov a dôchodcov

PS chce zvýšiť odvodovú odpočítateľnú položku pre študentov a dôchodcov

DNES - 12:30Ekonomické

Opozičné Progresívne Slovensko navrhuje zvýšenie odvodovej odpočítateľnej položky pre študentov a dôchodcov.

Nemecko sa snaží zastaviť alebo zmierniť clá EÚ na čínske elektromobily

Nemecko sa snaží zastaviť alebo zmierniť clá EÚ na čínske elektromobily

DNES - 11:00Ekonomické

Nemecko chce zabrániť tomu, aby nové clá Európskej únie na dovoz elektrických vozidiel z Číny nadobudli platnosť. Alebo ich aspoň zmierniť.

Ceny palív v najbližších týždňoch pravdepodobne porastú

Ceny palív v najbližších týždňoch pravdepodobne porastú

DNES - 9:15Ekonomické

Rastúce ceny ropy pravdepodobne zapríčinia aj nárast cien na pumpách.

PS navrhuje rýchlejšie odpisovanie technického zhodnotenia majetku firiem

PS navrhuje rýchlejšie odpisovanie technického zhodnotenia majetku firiem

VČERA - 17:26Ekonomické

Daňovníci by si mohli technické zhodnotenie majetku odpisovať samostatne, čo by ich viac motivovalo investovať.

Poľsko plánuje zvýšenie minimálnej mzdy v roku 2025 na vyše 1000 eur

Poľsko plánuje zvýšenie minimálnej mzdy v roku 2025 na vyše 1000 eur

VČERA - 17:24Ekonomické

Poľská vláda plánuje na budúci rok zvýšiť minimálnu mzdu o viac než 7 % na v prepočte vyše 1000 eur.