R. FICO: Európska únia zlyhala v migračnej kríze a hľadá vinníkov

Premiér vyzval krajiny, ktoré podľa neho nezodpovedne otvorili náruč a prijali všetkých migrantov, aby začali zvažovať a hovoriť o tom, ako napraviť chyby, ktoré urobili.
Európska únia absolútne zlyhala v migračnej kríze a začína hľadať vinníkov tohto stavu. Zlyhali veľké krajiny, ktoré nemali čo pozývať migrantov. Dnes v Kežmarku to povedal premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý zopakoval, že povinné kvóty sú nezmysel a skončili sa fiaskom.
Premiér vyzval krajiny, ktoré podľa neho nezodpovedne otvorili náruč a prijali všetkých migrantov, aby začali zvažovať a hovoriť o tom, ako napraviť chyby, ktoré urobili.
"Za vládu SR hovorím veľmi jasne, nie kvótam, nikto nás nebude do ničoho nútiť. Ak niečo budeme chcieť urobiť, tak dobrovoľne, ale riziká, ktoré sú spojené s migračnou krízou, sú obrovské," uviedol Fico. Ako tvrdí, v rámci prerozdeľovania utečencov bolo zo 160.000 migrantov premiestnených možno iba 300.
Predseda vlády skonštatoval, že do parlamentných volieb (5. marca) garantuje svoj jasný postoj ku kvótam, čo však bude potom, bude podľa jeho slov záležať od novej vlády. "Nikto nás neprinúti sem navoziť moslimov. Vôbec nemáme záujem na vytvorení nejakej ucelenej moslimskej komunity, pretože prináša so sebou obrovské riziká," skonštatoval Fico s tým, že na Slovensku moslimov nevieme prirodzene integrovať a budú tu žiť v uzatvorenej komunite so svojimi pravidlami. "Ja hovorím, že nie. K tomuto nás nikto nikdy neprinúti," povedal.
O žalobe Slovenska ohľadom prerozdeľovania utečencov medzi členské krajiny EÚ by malo byť rozhodnuté na konci tohto roka. V Bratislave to v utorok (9.2.) počas návštevy Najvyššieho súdu SR uviedol predseda Súdneho dvora EÚ Koen Lenaerts. Žalobu vlády SR zaregistrovali na luxemburskom súde 3. decembra 2015. Predseda Súdneho dvora vysvetlil, že v súčasnosti prebieha písomné konanie, pričom viaceré členské štáty únie prejavili záujem vyjadriť sa k prípadu.
Slovensko žiada, aby Súdny dvor EÚ vyhlásil rozhodnutie Rady EÚ o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka za neplatné. Rada má okrem toho uhradiť aj príslušné súdne trovy.
Proti zavedeniu kvót boli na hlasovaní rady ministrov vnútra Slovensko, Česko, Maďarsko, Rumunsko. Fínsko sa v tejto otázke zdržalo. Okrem slovenskej vlády žalobu nakoniec podala aj maďarská vláda.

SHMÚ vydal varovanie pre celé územie Slovenska
Pre celé územie Slovenska platí výstraha, dotkne sa počasia v sobotu.

Aké bude počasie cez víkend? Pripraviť sa treba aj na búrky
Meteorológovia očakávajú na Slovensku prvý letný deň, objaviť sa však môžu aj búrky.

Pozor, hrozí supersonický tresk! Ministerstvo obrany vydalo varovanie
Pre časť Slovenska vydali varovanie.

Požiar vozidla v garáži: Majiteľa prevážali do nemocnice
V garáži došlo k požiaru vozidla, majiteľa previezli do nemocnice.

Muž pri konflikte strčil do dôchodcu, ten v nemocnici zomrel
Polícia pátra po neznámom útočníkovi.