• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.5.2025Meniny má Viktória
12°Bratislava

Menový fond kritizuje USA za prirýchle škrtanie výdavkov

  • 7:53 21.05.2013
  • WASHINGTON
Menový fond kritizuje USA za prirýchle škrtanie výdavkov

Spojené štáty americké sa nechali vládnou snahou o dosiahnutie úspor v rozpočte príliš uniesť. Vyhlásil to v pondelok vysoký predstaviteľ Medzinárodného menového fondu (MMF) Carlo Cotarelli.

Washington chce napriek vysokej nezamestnanosti svoj rozpočtový deficit tento rok zoškrtať o najväčšiu časť za takmer polstoročie. "Myslíme si, že to je priveľa. USA nemusia konať takto rýchlo. Zbytočne to ovplyvňuje rast," povedal na konferencii Cotarelli, ktorý je šéfom divízie fiškálnych záležitostí MMF.

Fiškálna konsolidácia totiž podľa Cotarelliho negatívne ovplyvňuje ekonomiku, ktorú už aj tak brzdia od recesie v rokoch 2007-2009 stále slabé financie domácností. Väčšina ekonómov si myslí, že ak by nebolo snáh o zníženie deficitu, americké hospodárstvo by rástlo oveľa rýchlejšie.

Verejný sektor si v USA začal opasok uťahovať ešte v roku 2011, tento rok ale Washington svoje snaženie zintenzívnil. Pomalšie tempo fiškálnej konsolidácie by podľa Cotarelliho krajine prospelo, ale iba v prípade, že by bolo spojené s plánom toho, ako vláda zabezpečí dlhodobú udržateľnosť rozpočtu napriek starnúcej populácii, ktorá kladie stále vyššie nároky na financovanie sociálnych služieb.

Washington však napriek tomu nemusí nasledovať príklad európskych štátov, ktorým MMF predpísal agresívne znižovanie deficitov, keďže úrokové sadzby v USA sú aj po zohľadnení inflácie nízke, čo naznačuje, že americké banky stále veria schopnosti vlády splácať dlhy.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb

VČERA - 20:37Ekonomické

Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS

VČERA - 11:28Ekonomické

Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom

18:07 08.05.2025Ekonomické

Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode

12:53 08.05.2025Ekonomické

Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve

21:28 07.05.2025Ekonomické

Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.