• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.6.2023Meniny má Norbert
16°Bratislava

Máte problémy so štítnou žľazou? Tu je zoznam vecí, ktorým by ste sa mali vyhnúť

  • 18:11 25.01.2016
  • Bratislava
Máte problémy so štítnou žľazou? Tu je zoznam vecí, ktorým by ste sa mali vyhnúť

Keď vám diagnostikujú poruchu štítnej žľazy, od lekára i známych dostanete pomerne veľa tipov, čo by ste mali v tejto novej situácii robiť, konzumovať, piť. No čomu by ste sa určite mali vyhnúť? Prinášame vám užitočný zoznam.

Rôzne poruchy štítnej žľazy sú v súčasnosti jedným z najrozšírenejších ochorení, pričom až v osem z desať prípadov sú pacientmi ženy. Celkovo ale na svete existuje asi 200 miliónov ľudí, ktorí majú nejaké problémy s funkciou štítnej žľazy, z čoho takmer polovica nie je diagnostikovaná.

Ak ste len nedávno zistili, že máte poruchu štítnej žľazy, prípadne patríte medzi pacientov už dlhšie, prinášame vám užitočný zoznam vecí a činností, ktorým by ste sa pre vlastné dobro mali vyhnúť.

  • Nezvládanie stresu

Pre ľudí s poruchami štítnej žľazy je veľmi dôležité naučiť sa zvládať stresové situácie. V skutočnosti môže dlhodobý stres výrazne prispieť k disbalancii hormónov a ovplyvniť celkovú produkciu štítnej žľazy. Stres totiž zvyšuje hladiny kortizolu v tele a práve ten má silný vplyv aj na funkčnosť štítnej žľazy.

Čítajte: Štítna žľaza: 7 toxínov, ktoré ju ničia a recept na prírodný liek

Naučte sa ho zvládať pomocou rôznych hobby, napríklad športu, jógy, dychovými cvičeniami, masážami, či kreatívnym koníčkom, napríklad maľovaním alebo písaním.

  • Pravidelné fajčenie

Fajčenie aj pasívne fajčenie je pre ľudí s poruchami štítnej žľazy veľmi škodlivé. V cigaretovom dyme sa totiž nachádza látka kyanid, ktorá ovplyvňuje príjem jódu (ten je pre funkčnosť štítnej žľazy dôležitý) a tiež syntézu hormónov. Okrem kyanidu ale cigarety obsahujú ďalšie škodlivé zložky, ktoré majú negatívny dopad na funkčnosť štítnej žľazy.

  • Ignorovanie preventívnych prehliadok

Keď už máte diagnostikovanú chorobu, vždy by ste mali presne dodržiavať pokyny lekára. To hlavne znamená užívať lieky tak, ako ich máte predpísané a nevynechávať ani si nezvyšovať svojvoľne ich dávky. Ak sa cítite lepšie alebo horšie, mali by ste to vždy prekonzultovať s lekárom a podľa toho upravovať liečbu.

Čítajte: Štítna žľaza - esenciálne oleje na jej podporu

Raz alebo dvakrát ročne je tiež vhodné absolvovať špeciálny krvný test, ktorý zmeria a porovná hormóny produkované vašou štítnou žľazou s normálnymi hodnotami.

  • Zapíjanie tabletiek kofeínovými nápojmi

Ak vám lekár nepovie inak, najlepšie je užívať lieky na štítnu žľazu ráno, na lačný žalúdok. Práve vtedy majú najlepšiu šancu sa správne rozložiť a zabrať. Ďalšou možnosťou je užívať ich večer pred spaním.

Nech už ich užívate hocikedy, majte na pamäti, že by ste ich nemali konzumovať spolu s vlákninou, mliečnymi a probiotickými potravinami a nápojmi, tiež inými nápojmi, ktoré obsahujú vápnik, železo a iné minerály. Kofeín tiež patrí k látkam, ktorými by ste tabletky zapíjať nemali. Najlepšou možnosťou je obyčajná voda.

  • Nadmerná konzumácia surovej kapustovej zeleniny

Môže mať veľmi silný dopad na hladinu a vstrebávanie jódu. Hlavne v surovej forme obsahujú glukozinoláty, ktoré zdravému človeku síce prospievajú, no ak máte poruchu štítnej žľazy, môžu ovplyvniť syntézu jej hormónov.

Čítajte: Štítna žľaza: 4 jednoduché spôsoby, ako zlepšiť jej funkciu

Ak teda plánujete konzumovať kapustu, kel, karfiol, brokolicu, či sladké zemiaky, pokojne si doprajte, ale s mierou a najlepšie vo varenom stave.

  • Nedávate pozor na sójové produkty

Sója obsahuje fytoestrogény a strumigénne (zväčšujúce štítnu žľazu) zlúčeniny, ktoré ovplyvňujú funkčnosť štítnej žľazy. Vyhnite sa teda častej konzumácii sójových výrobkov a hlavne tých, ktoré pochádzajú z geneticky modifikovaných zdrojov.

Máte medzi známymi niekoho, kto má poruchu funkčnosti štítnej žľazy? Zazdieľajte mu tento článok.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, top10homeremedies.com, sciencedirect.com, thyroid.org, Foto: shutte
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

Endometrióza: Ako zmierniť nepríjemné príznaky

VČERA - 18:48Zdravie

Vďaka týmto tipom dokážete zmierniť príznaky endometriózy, ako sú bolesti a kŕče, ktoré vám znepríjemňujú každodenný život.

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

Lepší spánok i výkon v práci: Odhaľte tajomstvo hnedého šumu

20:01 04.06.2023Zdravie

​O bielom šume počul už zrejme takmer každý. Ale hovorí vám niečo hnedý šum?

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

5 jedál, po ktorých rýchlo rastú vlasy

19:08 04.06.2023Zdravie

Vďaka týmto potravinám vám budú vlasy rásť rýchlejšie a zlepší sa aj ich kvalita.

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

Takto sa vysoký cholesterol prejaví na tvári: Ak to spozorujete, čo najskôr navštívte lekára

18:00 04.06.2023Zdravie

Ak spozorujete tieto príznaky, neváhajte a navštívte svojho praktického lekára.