• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 9.5.2025Meniny má Roland
16°Bratislava

Slovenskí policajti budú na Jadrane pomáhať dovolenkárom

  • 13:13 20.05.2013
  • BRATISLAVA
Slovenskí policajti budú na Jadrane pomáhať dovolenkárom

Slovenským dovolenkárom na Jadrane budú aj túto sezónu k dispozícii slovenskí policajti.

Šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák a chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojić v pondelok podpísali dokumenty, ktoré spoluprácu medzi krajinami v tejto oblasti potvrdzujú aj pre tento rok.

„Už sa stalo tradíciou, že od roku 2006 vysielame do Chorvátska policajtov na letnú sezónu. Nie na to, aby kontrolovali našich občanov počas dovolenky, ale aby im pomáhali a vyšli v ústrety, keď sa dostanú do núdzovej situácie,“ povedal Kaliňák.

Počet policajtov, ktorých vyšlú na Jadran, zostane rovnaký. Osem príslušníkov polície má byť v letoviskách Crikvenica a Makarska. Podľa Kaliňáka je táto kapacita zatiaľ dostatočná. „Ak ju bude treba rozšíriť, sme pripravení o tom diskutovať aj počas sezóny,“ vyhlásil. Kaliňák si myslí, že projekt má význam. „Aj uplynulé sezóny potvrdili, že je to dobrá prax,“ povedal.

Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojić vyhlásil, že slovenskí policajti sú na Jadrane, aby sa tam Slováci cítili bezpečne. „Chorvátsko má nádherné more, prekrásne pobrežie, avšak práve vďaka tejto spolupráci medzi našimi ministerstvami vnútra a policajnými zbormi sme považovaní aj za veľmi bezpečnú destináciu,“ skonštatoval.
Kontroly zo Slovinska budú o polovicu kratšie

Slovenskí dovolenkári smerujúci do Chorvátska sa na vstupe zo Slovinska zdržia pri kontrolách kratšie. Po vstupe Chorvátska do únie, teda od 1. júla, budú na hraničných priechodoch kontrolovať Slovinci a Chorváti spoločne.

„V spolupráci so Slovincami sme pripravili na hlavných hraničných priechodoch jednotnú kontrolu. Bude to kontrola na jednom mieste, čo znamená, že bude minimálne o polovicu kratšia ako v minulosti,“ oznámil v Bratislave chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojić.

V pondelok spolu so svojím ministerským partnerom Robertom Kaliňákom podpísal dokumenty, ktoré potvrdzujú vyslanie našich policajtov na Jadran aj pre tohtoročnú sezónu.

Minister Kaliňák potvrdil, že kontroly, ktoré sa robia na vnútorných hraniciach EÚ, sú pre členov únie omnoho jednoduchšie. Okrem toho priniesie vstup do únie aj výhody spoločného colného priestoru, pripomenul Ostojić. „Spoločný colný priestor znamená, že môžu prísť s väčším nákupom,“ doplnil ho Kaliňák.

Závažnejšie zmeny, ktoré by dovolenkári na hraniciach mohli pocítiť, súvisia až so vstupom do schengenského priestoru, priznal Ostojić. „Je to ďalší cieľ,“ povedal. Slovensko chce Chorvátom pri vstupe do Schengenu pomôcť. „Radi podáme pomocnú ruku z pohľadu našich skúseností, je tu priestor na vzájomnú výmenu informácií a spoluprácu,“ povedal Kaliňák. Pripomenul, že Slovensko ako prvé ratifikovalo prístupovú zmluvu Chorvátska do EÚ. „To bol naozaj prvok, ktorý predstavoval korunu našich vzájomných vzťahov,“ poďakoval sa Ostojić.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veronika Remišová: V čase, keď Európa oslavuje spoluprácu, premiér robí hanbu v Moskve

Veronika Remišová: V čase, keď Európa oslavuje spoluprácu, premiér robí hanbu v Moskve

DNES - 13:07Domáce

V čase, keď demokratická Európa oslavuje mier a spoluprácu, premiér Robert Fico (Smer-SD) robí hanbu v Moskve.

Bober: Zvolením za pápeža sa plány kardinála Prevosta navštíviť Slovensko zmenili

Bober: Zvolením za pápeža sa plány kardinála Prevosta navštíviť Slovensko zmenili

DNES - 12:44Domáce

Plány bývalého kardinála Roberta Francisa Prevosta navštíviť Slovensko v najbližších týždňoch sa jeho zvolením za pápeža zrejme zmenili.

Muž sa v obchodnom dome vyhrážal zamestnankyni

Muž sa v obchodnom dome vyhrážal zamestnankyni

DNES - 11:32Domáce

Polícia obvinila 44-ročného muža z prečinu nebezpečného vyhrážania. Muž sa v obchodnom dome v Handlovej vyhrážal zamestnankyni.

SaS a mimoparlamentné strany označujú cestu premiéra do Moskvy za hanbu

SaS a mimoparlamentné strany označujú cestu premiéra do Moskvy za hanbu

DNES - 11:21Domáce

Opozičná strana SaS a mimoparlamentné strany Fórum a ODS združené v iniciatíve Pravicový blok kritizujú cestu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) do Moskvy.

ZMOS je presvedčené, že EÚ by si mala zachovať svoj pôvodný kompas

ZMOS je presvedčené, že EÚ by si mala zachovať svoj pôvodný kompas

DNES - 9:44Domáce

Združenie miest a obcí Slovenska je presvedčené, že Európska únia by si mala zachovať svoj pôvodný kompas, ktorým je mier, solidarita a spoločný hospodársky rozvoj.