• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Nosíte obtiahnuté nohavice? Vášmu zdraviu to môže vážne uškodiť

  • 12:46 21.01.2016
  • Svet
Nosíte obtiahnuté nohavice? Vášmu zdraviu to môže vážne uškodiť

Skinny jeans alebo úzke, či cigaretové rifle sú veľmi obľúbeným módnym trendom. No ich každodenné nosenie vám môže spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy.

Minulý rok sa odohral zvláštny prípad, kedy museli hospitalizovať 35-ročnú Austrálčanku práve kvôli obtiahnutým nohaviciam. Žena pomáhala svojmu príbuznému sťahovať sa a väčšinu dňa strávila v podrepe. Neuvedomila si však, že takto jej nohavice doslova škrtili nervy a cievy. Dostala sa až do stavu, kedy omdlela a po prebratí si necítila nohy. Nohavice museli lekári rozstrihať priamo na nej, nakoľko nohy boli príliš opuchnuté, aby sa dali klasicky vyzliecť. Následne začali s obnovovaním krvného obehu. Žena mala šťastie v nešťastí, nervy na nohách boli nohavicami poškodené iba mierne.

Tento prípad neznamená, že by sme sa mali obtiahnutým nohaviciam automaticky vyhýbať. No ich každodenné nosenie by ste mali zvážiť. Ak nie kvôli poškodeným nervom a odkrveniu, tak aj pre tieto zdravotné komplikácie:

  • Meralgia parestetika

Alebo neuropatický bolestivý syndróm je v populárnej kultúre známy aj ako „syndróm skinny jeans“. Je to stav, kedy sú nervy v nohách dlhodobo stláčané natoľko, až prestanú do končatín privádzať dostatok krvi a tiež nervových vzruchov. To sa prejavuje pocitom svrbenia až pálenia v nohách. Tiež môžete pocítiť bolesť, ktorá zvykne vystreľovať do kolien alebo do bedrových kĺbov.

Lipoatrophia Semicircularis

Táto diagnóza sa týka nôh, predovšetkým stehien, kde sa zvyknú tvoriť priehlbiny a lézie. Diagnóza sa môže rozvinúť z viacerých príčin, no nosenie obtiahnutých nohavíc k nim patrí tiež. Zvlášť si dávajte pozor na kombináciu úzkych nohavíc a dlhého sedenia. Práve v oblasti stehien, kde je tlak obtiahnutej rifľoviny najsilnejší, vám môžu vzniknúť nepekné priehlbiny.

Čítajte: Módne výstrelky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť vaše zdravie

  • Problémy s plodnosťou u mužov

Nielen ženy, ale aj muži podľahli tomuto módnemu trendu. Ak ale plánujete založiť si rodinu, zrejme nie je najlepší nápad nosiť veľmi obtiahnuté nohavice. Neustály tlak na genitálie totiž môže znížiť produkciu a kvalitu spermií.

  • Pálenie záhy

„Skinny jeans“ nie sú obtiahnuté iba na nohách, ale aj na bruchu. Ak nosíte strih s vyšším pásom, môže vám vytvárať tlak na orgány tráviacej sústavy. Tým pádom môže začať nadprodukcia kyseliny, ktorá vás potrápi v podobe pálenia záhy. Tento problém môžete zažiť najmä vtedy, ak v nohaviciach dlho sedíte.

  • Problémy s močovým ústrojenstvom

Muži aj ženy, ktorí holdujú tomuto módnemu trendu môžu zažívať častejšie problémy s močením, prípadne infekcie. Obtiahnuté džinsy totiž vytvárajú tlak na močový mechúr v páse a tiež na genitálie. Ak si teda liečite alebo ste nedávno prekonali takúto infekciu, odporúčame vám zvoliť voľnejší strih nohavíc, kým sa organizmus nezregeneruje.

Čítajte: Nosíte žabky? Škodia viac ako podpätky!

  • Časté gynekologické problémy

Najmä počas teplejších dní nie je vhodné nosiť veľmi úzke nohavice. Tie totiž vytvárajú teplotné trenie o genitálie a môžu spôsobiť povrchové narušenie pokožky, z čoho sa zvykne vyvinúť zápal. Prípadne nedovoľujú pokožke dostatočne odvádzať pot, čo môže opäť viesť ku vzniku zápalu alebo oslabeniu prirodzenej imunity intímnych partií. Čo znamená, že pre infekcie a kvasinky bude jednoduchšie napadnúť vaše intímne partie. Noste teda pod „skinny jeans“ bavlnenú bielizeň a počas horúcich dní ich nosenie rozhodne obmedzte.

Mali ste niekedy zdravotné problémy po nosení obtiahnutých nohavíc?

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, top10homeremedies.com, businessinsider.com, bbc.com. Foto: shutters
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.