• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 4.3.2024Meniny má Kazimír
Bratislava

Nosíte obtiahnuté nohavice? Vášmu zdraviu to môže vážne uškodiť

  • 12:46 21.01.2016
  • Svet
Nosíte obtiahnuté nohavice? Vášmu zdraviu to môže vážne uškodiť

Skinny jeans alebo úzke, či cigaretové rifle sú veľmi obľúbeným módnym trendom. No ich každodenné nosenie vám môže spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy.

Minulý rok sa odohral zvláštny prípad, kedy museli hospitalizovať 35-ročnú Austrálčanku práve kvôli obtiahnutým nohaviciam. Žena pomáhala svojmu príbuznému sťahovať sa a väčšinu dňa strávila v podrepe. Neuvedomila si však, že takto jej nohavice doslova škrtili nervy a cievy. Dostala sa až do stavu, kedy omdlela a po prebratí si necítila nohy. Nohavice museli lekári rozstrihať priamo na nej, nakoľko nohy boli príliš opuchnuté, aby sa dali klasicky vyzliecť. Následne začali s obnovovaním krvného obehu. Žena mala šťastie v nešťastí, nervy na nohách boli nohavicami poškodené iba mierne.

Tento prípad neznamená, že by sme sa mali obtiahnutým nohaviciam automaticky vyhýbať. No ich každodenné nosenie by ste mali zvážiť. Ak nie kvôli poškodeným nervom a odkrveniu, tak aj pre tieto zdravotné komplikácie:

  • Meralgia parestetika

Alebo neuropatický bolestivý syndróm je v populárnej kultúre známy aj ako „syndróm skinny jeans“. Je to stav, kedy sú nervy v nohách dlhodobo stláčané natoľko, až prestanú do končatín privádzať dostatok krvi a tiež nervových vzruchov. To sa prejavuje pocitom svrbenia až pálenia v nohách. Tiež môžete pocítiť bolesť, ktorá zvykne vystreľovať do kolien alebo do bedrových kĺbov.

Lipoatrophia Semicircularis

Táto diagnóza sa týka nôh, predovšetkým stehien, kde sa zvyknú tvoriť priehlbiny a lézie. Diagnóza sa môže rozvinúť z viacerých príčin, no nosenie obtiahnutých nohavíc k nim patrí tiež. Zvlášť si dávajte pozor na kombináciu úzkych nohavíc a dlhého sedenia. Práve v oblasti stehien, kde je tlak obtiahnutej rifľoviny najsilnejší, vám môžu vzniknúť nepekné priehlbiny.

Čítajte: Módne výstrelky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť vaše zdravie

  • Problémy s plodnosťou u mužov

Nielen ženy, ale aj muži podľahli tomuto módnemu trendu. Ak ale plánujete založiť si rodinu, zrejme nie je najlepší nápad nosiť veľmi obtiahnuté nohavice. Neustály tlak na genitálie totiž môže znížiť produkciu a kvalitu spermií.

  • Pálenie záhy

„Skinny jeans“ nie sú obtiahnuté iba na nohách, ale aj na bruchu. Ak nosíte strih s vyšším pásom, môže vám vytvárať tlak na orgány tráviacej sústavy. Tým pádom môže začať nadprodukcia kyseliny, ktorá vás potrápi v podobe pálenia záhy. Tento problém môžete zažiť najmä vtedy, ak v nohaviciach dlho sedíte.

  • Problémy s močovým ústrojenstvom

Muži aj ženy, ktorí holdujú tomuto módnemu trendu môžu zažívať častejšie problémy s močením, prípadne infekcie. Obtiahnuté džinsy totiž vytvárajú tlak na močový mechúr v páse a tiež na genitálie. Ak si teda liečite alebo ste nedávno prekonali takúto infekciu, odporúčame vám zvoliť voľnejší strih nohavíc, kým sa organizmus nezregeneruje.

Čítajte: Nosíte žabky? Škodia viac ako podpätky!

  • Časté gynekologické problémy

Najmä počas teplejších dní nie je vhodné nosiť veľmi úzke nohavice. Tie totiž vytvárajú teplotné trenie o genitálie a môžu spôsobiť povrchové narušenie pokožky, z čoho sa zvykne vyvinúť zápal. Prípadne nedovoľujú pokožke dostatočne odvádzať pot, čo môže opäť viesť ku vzniku zápalu alebo oslabeniu prirodzenej imunity intímnych partií. Čo znamená, že pre infekcie a kvasinky bude jednoduchšie napadnúť vaše intímne partie. Noste teda pod „skinny jeans“ bavlnenú bielizeň a počas horúcich dní ich nosenie rozhodne obmedzte.

Mali ste niekedy zdravotné problémy po nosení obtiahnutých nohavíc?

Zdroj: Info.sk, DK, top10homeremedies.com, businessinsider.com, bbc.com. Foto: shutters
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy

Sklerózou multiplex trpia častejšie ženy

VČERA - 21:16Zdravie

Skleróza multiplex častejšie postihuje ženy ako mužov. Predpokladá sa, že by za to mohli zodpovedať pohlavné hormóny.

Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite

Cestoviny nie sú nezdravé, takejto príprave sa však vyhnite

VČERA - 18:08Zdravie

Cestoviny ako také netreba zatracovať. Ak sa však chcete vyhnúť negatívnym zdravotným následkom ich konzumácie, jedzte ich podľa odporúčaní odborníkov.

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

Neurológ: Nikdy nepite kávu s mliekom! Takéto to má následky na črevá a mozog

VČERA - 6:31Zdravie

Káva sa obvykle považuje za celkom zdravý nápoj. Zvrat nastáva, ak ju pijete spolu s ochucovadlom.

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

Účinnosť liekov ovplyvňujú aj potraviny, tieto sú najzásadnejšie

9:14 26.02.2024Zdravie

Účinnosť a bezpečnosť lieku môžu ovplyvniť aj interakcie s potravinami.

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

Toto jedlo je pre zuby horšie ako sladkosti

18:41 24.02.2024Zdravie

Častá konzumácia tohto typu jedál zvyšuje riziko zubných kazov, upozorňuje dentálna hygienička.