• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Piatok, 14.6.2024Meniny má Vasil
23°Bratislava

Čo robí hudba s našim telom a zdravím?

 • 12:47 18.01.2016
 • Bratislava
Čo robí hudba s našim telom a zdravím?

Vplyv hudby na náš organizmus by sme rozhodne nemali podceniť. Prečítajte si zaujímavé fakty o tom, ako na nás vlastne pôsobí, fyzicky aj psychicky.

Niektorí ľudia si bez hudby nevedia predstaviť život, iní ju zase vnímajú len okrajovo, ako šum v pozadí. No na všetkých z nás pôsobí podobným spôsobom. Prečítajte si, čo robí hudba a našim telom a mysľou.

Hudba lieči

 • Chytí vás za srdce, doslova – možno si to neuvedomujete, no srdce sa automaticky snaží prispôsobiť svoje údery rytmu hudby, aký práve počúvate. Samozrejme, nebude udierať doslovne tak, no pri rýchlejších melódiách sa vám tep zrýchli, pri pomalších zase spomalí. A to všetko bez ohľadu na to, či vykonávate pohyb alebo máte danú hudbu radi. Rovnako je to aj s tlakom. Pri pomalšej hudbe vysoký krvný tlak klesne, pri rýchlejšej stúpa.

 • Pomáha pri zotavovaní po mŕtvici – ak patria medzi vaše obľúbené popová hudba, jazz alebo klasická hudba, po prekonanej mŕtvici vám môžu značne pomôcť s rekonvalescenciou po mentálnej stránke. Najmä čo sa týka pozornosti a verbálnej pamäte.

Čítajte: Málo známe fakty o ľudskom tele

 • Na chronickú bolesť hlavy a migrény – obľúbená a jemná hudba ich dokážu zmierniť zhruba u 40% ľudí, ktorí nimi trpia.

 • Pomáha imunite – počúvanie obľúbenej hudby v nás vyvoláva hlbokú a pozitívnu emocionálnu odozvu. To vedie k zvýšenej sekrécii hormónov, ktoré zlepšujú imunitu.

Takto vplýva na mozog

 • Zlepšuje koncentráciu a pozornosť - ak máte problém so sústredením sa na jednu úlohu, skúste si pustiť jemnú klasickú hudbu. Podľa viacerých pozorovaní dokáže predĺžiť schopnosť koncentrácie u všetkých vekových skupín.

 • Má vplyv na IQ a schopnosť učiť sa – konkrétnejšie vďaka hudbe môžu deti dosahovať lepšie výsledky v matematike, čítaní a literárnych zručnostiach. Tiež pomáha pri vývoji emocionálnej inteligencie. Platí to o klasickej pomalej hudbe.

 • Zlepšuje pamäť – baroková hudba aktivuje súčasne ľavú aj pravú hemisféru mozgu, čo je ideálny stav, ak sa chcete učiť niečo nové a pamätať si čo najviac. U detí funguje ešte účinnejšie, ak sa učia hrať na hudobný nástroj. Táto hudba ale musí byť čisto akustická, pretože ak sa v nej vyskytne spev, mozog sa začne sústrediť na slová piesne.

Má dopad aj na náš fyzický výkon

 • Zlepšuje športový výkon – ak si zvolíte hudbu, ktorá vás osobne motivuje, pre telo bude omnoho ľahšie hýbať sa. Takýmto spôsobom totiž bude mozog, vďaka hudbe, vnímať cvičenie ako zábavnejšiu činnosť. Naviac vám tak môže čas podvedome ubiehať rýchlejšie.

Čítajte: Smrteľné limity nášho tela

 • Lepšia koordinácia tela a pohybov – platí to najmä pre ľudí, ktorí vedia hrať na nejaký hudobný nástroj. Veľa nástrojov si totiž vyžaduje precíznosť v pohyboch. Tá sa potom môže premietnuť aj do

Pomôže efektívnejšie pracovať

 • Zvyšuje produktivitu práce – podľa časopisu Neuroscience of Behavior and Physiology zvyšuje rocková alebo klasická hudba schopnosť človeka rozpoznávať vizuálne obrazy, vrátane čísel a písmen. Čo sa určite zíde aj počas práce.

 • Zaháňa ospalosť - konkrétne živšia hudba môže slúžiť ako zdroj ďalšej energie. Najlepšie pôsobí rýchlejšia klasická hudba, pop alebo jazz. Ak si pustíte rock, môžete sa po dlhšom čase cítiť skôr nervózne. Záleží ale aj na vašej osobnej preferencii.

Prináša relax a príjemné pocity

 • Nespavosť – už 45 minút pokojnej hudby pred spaním má pozitívny vplyv na ľudí, ktorí trpia insomniou (nespavosťou). Zaujímavosťou je, že najlepšie na účastníkov testu pôsobí klasická hudba, konkrétne Bach.
 • Pomôže prekonať úzkosť, stres a pocity napätia – samozrejme, musíte si pustiť veselšie tóny, aby mali na podvedomie vplyv. Na stres ale najlepšie funguje pomalá klasická hudba.

Všeobecne má hudba silný vplyv najmä na naše emócie a pamäť. Tento fakt sa využíva najmä pri reklamách.

Všímate si zmeny na svojom tele počas toho, ako počúvate hudbu?

Zdroj: Info.sk, DK, emedexpert.com, fastcompany.com. Foto: shutterstock.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

Nenápadná prísada zhoršuje vysychanie pokožky, na toto si dajte pozor

VČERA - 19:37Zdravie

Prísada, ktorá sa bežne používa pri varení, môže viesť k zhoršeniu príznakov ekzému.

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

Príčina zápalu v črevách odhalená: Vedci hovoria o svätom grále

19:51 11.06.2024Zdravie

Lekári hovoria o „svätom grále“ všetkých zápalových ochorení čriev. Prelom v liečbe pomôže miliónom pacientov po celom svete.

 Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

Lieky je vhodné mať počas letu v príručnej batožine

14:30 08.06.2024Zdravie

Lieky nie je vhodné mať počas letu v podpalubnej batožine. Na všetkých letiskách s ňou nemusia zaobchádzať citlivo.

Peľ tráv bude dominovať až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

Peľ tráv bude dominovať až do júla, jeho koncentrácie ovplyvňujú zrážky

16:41 05.06.2024Zdravie

Peľ tráv z čeľade lipnicovitých stále dominuje v ovzduší na celom území Slovenska a bude aj naďalej.

Trénerka o strúhanom syre: Nikdy by som si ho nekúpila, toto je dôvod

Trénerka o strúhanom syre: Nikdy by som si ho nekúpila, toto je dôvod

20:09 01.06.2024Zdravie

Na rozdiel od syra v celku alebo nakrájaného na plátky sa v strúhanom syre skrýva nástraha, ktorá môže sabotovať chudnutie.