Anglikáni potrestali episkopálnu cirkev za odklon od učenia
- 12:29 15.01.2016
- BRATISLAVA

Časť konzervatívnych národných anglikánskych cirkví kritizuje zmeny v doktríne presadzované liberálnymi cirkvami v západnom svete - považuje ich za protirečiace Biblii a z morálneho hľadiska za nesprávne.
Vzhľadom na tento odklon biskupi a arcibiskupi vo svojom rozhodnutí zverejnenom v noci nadnes v Londýne uviedli, že episkopálna cirkev v USA počas najbližších troch rokov nesmie vystupovať ako predstaviteľ anglikánskej cirkvi na ekumenických a medzináboženských stretnutiach. Pozastavená je aj jej účasť na prijímaní rozhodnutí týkajúcich sa doktríny alebo fungovania anglikánskej cirkvi.
Biskup Michael B. Curry, ktorý predseda episkopálnej cirkvi, v reakcii na rozhodnutie kolégia biskupov o sankciách uviedol, že "spôsobí skutočnú bolesť". Zopakoval však, že "je oddaný kráčať po boku kolegov prímasov v rodine anglikánskej cirkvi". Závažný rozpor v anglikánskej cirkvi, ku ktorej sa vo svete hlási 85 miliónov ľudí, spôsobujú nielen sobáše ľudí rovnakého pohlavia, ale aj vysviacka žien za kňažky či vysviacka mužov otvorene sa hlásiacich k svojej homosexualite za kňazov i biskupov, ako k tomu došlo v roku 2003, keď bol za biskupa ordinovaný kanonik Gene Robinson z diecézy episkopálnej cirkvi v americkom štáte New Hampshire.
Časť konzervatívnych národných anglikánskych cirkví, najmä v Afrike, kritizuje zmeny v doktríne presadzované liberálnymi cirkvami v západnom svete - považuje ich za protirečiace Biblii a z morálneho hľadiska za nesprávne. Hlava anglikánskej cirkvi, arcibiskup z Canterbury Justin Welby, v roku 2014 označil síce perspektívu uznania sobášov ľudí rovnakého pohlavia za katastrofickú, ale súčasne vyslovil obavy z prenasledovania kresťanov v krajinách otvorene nepriateľských k homosexuálom, akými sú Pakistan, Južný Sudán či Nigéria.

Pápež Lev XIV. ide papamobilom na inauguračnú omšu
Stalo sa tak necelú hodinu pred inauguračnou omšou.

V Bazileji došlo k stretu propalestínskych demonštrantov s políciou
Skupina propalestínskych demonštrantov sa v sobotu vo švajčiarskom Bazileji dostala do stretu s miestnou políciou.

Merz a Meloniová: Hovoriť o vojakoch na Ukrajine je priskoro
Európa má ďaleko od toho, aby mohla hovoriť o nasadení vojakov na Ukrajine, pretože všetko úsilie zameriava na dosiahnutie bezpodmienečného prímeria zo strany Ruska.

Po zrážke dvoch vrtuľníkov hlásia obete
Záchranári našli helikoptéry v zalesnenej oblasti asi 100 metrov od seba.

Pri výbuchu pred centrom asistovanej reprodukcie zahynul jeden človek
V americkom meste Palm Springs v štáte Kalifornia došlo v sobotu k výbuchu bomby neďaleko centra asistovanej reprodukcie.