Roskosmos: Rusko zreviduje svoj kozmický program
- 20:29 29.12.2015
- BRATISLAVA

Rusko obmedzuje výdavky vo všetkých oblastiach od zdravotníctva až po sociálnu sféru v dôsledku nízkych cien ropy, západných sankcií a klesajúceho rubľa.
Na revízii kozmického programu do roku 2025 sa podieľa niekoľko ruských vládnych ministerstiev, informoval Roskosmos agentúru Reuters. Podrobnosti však neuviedol.
Ruská vláda obmedzuje výdavky vo všetkých oblastiach od zdravotníctva až po sociálnu sféru v dôsledku nízkych cien ropy, západných sankcií a klesajúceho rubľa, dodal Reuters. Denník Izvestija zverejnil návrh rozpočtu, ktorý údajne poslal Roskosmos vláde. Výrazne v ňom vraj obmedzil program výskumu Mesiaca.
Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin vlani v apríli oznámil, že Moskva plánuje vybudovať na Mesiaci veľkú základňu, ktorá by slúžila pre vedecký výskum. Izvestija uviedla, že Roskosmos navrhuje znížiť rozpočet na lety s ľudskou posádkou v segmente výskumu Mesiaca o 88,5 miliardy rubľov (1,12 miliardy eur) na 329,67 miliardy rubľov (4,17 miliardy eur). Nemalo by sa to však výraznejšie dotknúť financovania kozmickej lode pre let na Mesiac.
Roskosmos sa odmietol vyjadriť ku konkrétnym číslam, iba konštatoval, že zrevidovaný program je naďalej veľmi rozsiahly. "Zrevidovaný projekt federálneho kozmického programu na roky 2016-25 predpokladá štúdium Mesiaca automatizovanými telesami na obežnej dráhe, rovnako ako výstavbu vedeckej a technickej základne pre ďalší výskum, vrátane misií s ľudskou posádkou," uviedol.
Odmietol spresniť, či to znamená, že Rusko naďalej plánuje vybudovať základňu na Mesiaci. Dodal však, že prvý let s ľudskou posádkou okolo Mesiaca sa neuskutoční skôr ako v roku 2029.
Ruský prezident Vladimir Putin veľakrát hovoril o obnovení kozmických úspechov krajiny z čias Sovietskeho zväzu, ktorý v roku 1957 vypustil do kozmu prvú umelú družicu, v roku 1961 vyslal do vesmíru prvého kozmonauta a v roku 1965 uskutočnil prvú prechádzku vo voľnom kozmickom priestore.
Spojené štáty, súper Ruska z čias studenej vojny, uskutočnili v rokoch 1969-72 šesť pristátí s ľudskou posádkou na Mesiaci, zatiaľ čo ťažká raketa sovietskej výroby N-1, ktorá bola navrhnutá pre dopravu kozmonautov na Mesiac, nemala ani jeden úspešný let.

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.