V Anglicku a Walese platí zákon trestajúci psychické týranie
- 19:16 29.12.2015
- BRATISLAVA

Psychický nátlak musí mať 'vážne následky' na život obete alebo v nej vyvolá strach z násilia, ak páchateľovi nevyhovie.
Za takéto "nátlakové" správanie hrozí podľa nového zákona, ktorý dnes vstúpil do platnosti, trest v rozsahu od pokuty až po päť rokov väzenia, informovala tlačová agentúra AP. Podmienkou je, že takýto psychický nátlak musí mať "vážne následky" na život obete alebo v nej vyvolá strach z násilia, ak páchateľovi nevyhovie.
Policajná smernica zverejnená skôr v priebehu mesiaca uvádza, že zákon uzatvára medzeru v existujúcej legislatíve. Podľa správy z roku 2007 je nátlakové správanie najbežnejším a najnebezpečnejším spôsobom týrania žien. Je to "primárna forma násilia páchaného na ženách a dievčatách", citovala AP britské ministerstvo vnútra.
Nový zákon pokrýva také prípady, v ktorých niekto opakovane alebo sústavne bráni blízkej osobe stretávať sa s ľuďmi, kontroluje jej prístup na sociálne siete alebo využíva aplikácie či spyware (špionážny softvér), aby mal danú osobu pod kontrolou.
Trestné môže byť aj to, ak sa niekto vyhráža druhej osobe zverejnením informácií z jej súkromia: konkrétne sa spomína vyhrážanie sa zverejnením sexuálnej orientácie osoby, ktorá svoju homosexualitu verejne nepriznala.
Riaditeľka Korunnej prokuratúry Alison Saundersová agentúre AP povedala, že tento typ správania "môže obmedziť základné ľudské práva obetí" obmedzením ich slobody pohybu a nezávislosti. Obete sa často obávajú, že voči nim bude použité násilie, a sú vystavené extrémnemu psychickému a emocionálnemu týraniu.
Mnohé obete uvádzajú, že trauma z psychického týrania je horšia ako trauma z fyzického napadnutia, dodala. Nová legislatíva bola vytvorená po tom, ako sa väčšina ľudí, s ktorými konzultovala vláda, vyjadrila, že existujúce zákony proti zneužitiu neposkytujú dostatočnú ochranu.
Výkonná riaditeľka organizácie Women's Aid (Pomoc pre ženy), Polly Neateová v mene svojej organizácie privítala nový zákon zdôrazňujúc, že psychický nátlak je samotnou podstatou zneužívania v domácnosti. "Páchatelia zvyčajne začnú psychicky týrať svoju obeť tým, že obmedzujú jej osobné slobody, monitorujú každý jej pohyb a zbavujú ju kontroly nad svojím životom. Až neskôr dochádza k fyzickému násiliu," zdôraznila.

Európski lídri si v Kyjeve pripomenuli obete vojny
Nemecký kancelár Friedrich Merz, francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer a predseda poľskej vlády Donald Tusk si v Kyjeve uctili pamiatku obetí ruskej vojenskej invázie.

Rubio vyzval Indiu a Pakistan na obnovenie komunikácie a zmiernenie napätia
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte.

Merz, Macron a Starmer pricestovali do Kyjeva
Merz spolu s Macronom a Starmerom pricestovali v sobotu ráno vlakom do ukrajinskej metropoly Kyjev.

Premiér SR rokoval v Moskve s čínskym prezidentom o vzájomnej spolupráci
Predseda vlády SR Robert Fico sa počas pracovnej návštevy v Moskve stretol s prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom.

Švédsky kardinál vyzdvihol rozdiel medzi novým pápežom a prezidentom USA
Švédsky kardinál Anders Arborelius, ktorý sa zúčastnil na konkláve, kde zvolili nového pápeža, v piatok vyzdvihol Leva XIV. ako „jemného a pokorného človeka“.