Grécko legalizovalo partnerstvá osôb rovnakého pohlavia
- 8:06 23.12.2015
- ATÉNY

Nový zákon rieši majetkové a dedičské otázky, naďalej však párom rovnakého pohlavia neumožňuje adoptovať si deti.
Príslušný návrh zákona schválili v noci nadnes poslanci parlamentu aj napriek silnému odporu vplyvnej pravoslávnej cirkvi pomerom hlasov 193 ku 56, informovala agentúra AP."Je to dôležitý deň pre ľudské práva," povedal v rozprave premiér Alexis Tsipras. Zákona podľa neho dáva párom rovnakého pohlavia rovnaké práva týkajúce sa života a smrti, čím sa pre Grécko končí obdobie "zaostalosti a hanby".
Nový zákon rieši majetkové a dedičské otázky, naďalej však párom rovnakého pohlavia neumožňuje adoptovať si deti.
Pred parlamentom demonštrovalo počas rozpravy niekoľko stoviek ľudí za udelenie všetkých práv homosexuálom, pričom skandovali heslá ako "Láska je zákon" alebo "Láska nie je hriech".
Zákon podporili poslanci Tsiprasovej ľavicovej strany Syriza a ďalších štyroch subjektov, spôsobil však rozkol medzi opozičnými konzervatívcami. Proti návrhu hlasovali i nacionalistickí Nezávislí Gréci (ANEL), ktorí sú súčasťou vládnucej koalície. Proti zákonu ostro vystupovala grécka pravoslávna cirkev, podľa ktorej podkope inštitúciu rodiny.
Za "historický krok" označila prijatie zákona ľudskoprávna organizácia Amnesty International, zároveň však upozornila na to, že lesby, gejovia, bisexuálni, transrodoví a intersexuálni ľudia (LGBTI) v Grécku stále čelia nepriateľstvu a štátnym orgánom sa ich nedarí adekvátne chrániť. Prvé dva civilné sobáše osôb rovnakého pohlavia sa v Grécku konali v roku 2008, súd ich ale zrušil o rok neskôr pod tlakom pravoslávnej cirkvi.
Slovensko zatiaľ nemá zákon o partnerstvách osôb rovnakého pohlavia. V Českej republike ho Poslanecká snemovňa schválila 16. decembra 2005, ale vtedajší prezident Václav Klaus zákon vetoval. Veto nakoniec snemovňa prehlasovala 15. marca 2006. Zákon začal platiť 1. júla 2006.

Putin poďakoval Ficovi za návštevu Moskvy napriek "logistickým problémom"
Ruský prezident Vladimir Putin sa v piatok stretol so slovenským premiérom Robertom Ficom, ktorý otvorene spochybňuje politiku Európskej únie voči Ukrajine.

Starmer: Podpora Ukrajiny patrí medzi britské priority
Podpora Ukrajiny je „absolútnou prioritou“ Spojeného kráľovstva a jeho severoeurópskych spojencov, britský premiér Keir Starmer.

Veľvyslanectvo USA v Kyjeve varuje pred možným leteckým útokom
Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

Mexiko podalo na Google žalobu
Informáciu potvrdila mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.

USA a európski spojenci dokončujú návrh na prímerie medzi Ukrajinou a Ruskom
Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.