OSN: Počet utečencov a presídlencov by mohol tento rok dosiahnuť 60 miliónov
- 10:32 18.12.2015
- Ženeva

Za najväčší generátor núteného presídľovania ľudí vo svete označujú autori správy vojnu v Sýrii.
V roku 2015 bolo svoje domovy alebo vlasť nútených opustiť rekordných 59,9 milióna ľudí, uvádza sa v najnovšej predbežnej bilancii Úradu vysokého komisára pre utečencov (UNHCR), ktorú zverejnili dnes v Ženeve. Do konca kalendárneho roka môže toto číslo ešte prekročiť hranicu 60 miliónov.
Odchádzajúci šéf UNHCR António Guterres vo svojom sprievodnom vyhlásení k správe napísal, že "nútené vysídlenie hlboko ovplyvňuje našu súčasnosť". Upozornil, že "nikdy nebola väčšia potreba tolerancie, súcitu a solidarity s ľuďmi, ktorí prišli o všetko".
V prvom polroku roku 2015 opustilo svoje domovy päť miliónov ľudí, z toho 4,2 milióna boli presídlenci v rámci hraníc daného štátu, zvyšných 839.000 osôb odišlo do zahraničia, uvádza sa v správe, ktorá konštatuje, že v tomto období sa nútenými presídlencami stalo denne v priemere 4600 ľudí.
Za najväčší "generátor" núteného presídľovania ľudí vo svete označujú autori správy vojnu v Sýrii. Za prvý polrok 2015 stúpol počet sýrskych utečencov o ďalších 300.000, čím sa ich počet zvýšil na celkových 4,2 milióna.
Experti UNHCR však upozorňujú, že v celosvetovom meradle počet utečencov a presídlencov v rámci štátu stúpa bez ohľadu na konflikt v Sýrii.
Podľa stavu k 30. júnu prijímalo najviac sýrskych utečencov Turecko (2,3 milióna), ale v prepočte na 1000 miestnych obyvateľov zaujíma prvé miesto jednoznačne Libanon, kde na 1000 Libanončanov pripadá 209 sýrskych utečencov.
Agentúra DPA s odvolaním sa na správu UNHCR píše, že v porovnaní s rokom 2011 počet utečencov vo svete stúpol o 45 percent. Ich žiadosti o azyl posudzuje 155 krajín.
Najviac utečencov prijímajú krajiny subsaharskej Afriky (4,1 milióna), nasledované Áziou a krajinami Tichomoria (3,8 milióna), na treťom mieste je Európa (3,5 milióna)m Blízky východ a severná Afrika (tri milióny). Na americkom kontinente žije 753.000 utečencov.
Počet vnútorne presídlených osôb v prvom polroku tohto roka stúpol na 34 miliónov. Najviac ich je v Jemene (933.500), na Ukrajine (559.000), v Konžskej demokratickej republike (558.000), Nigérii (378.500), Iraku (366.500) a Pakistane (309.200).
UNHCR vo svojej správe vyjadruje znepokojenie nad faktom, že počet utečencov, ktorí sa v prvom polroku 2015 vrátili do svojich domovov, bol najnižší za posledných 30 rokov. Podľa odborníkov súvisí nízky počet navrátilcov s vysokým počtom konfliktov vo svete.
Okrem toho UNHCR v prvom polroku tohto roku evidoval 3,9 milióna ľudí bez štátnej príslušnosti.
Guterres, ktorý v minulosti zastával funkciu predsedu portugalskej vlády a pôsobil aj ako mierový vyjednávač, koncom tohto roka vo funkcii vysokého komisára OSN pre utečencov končí. Vystrieda ho taliansky diplomat Filippo Grandi, ktorý do roku 2014 šéfoval Úradu OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA).

Izrael zintenzívnil útoky v Pásme Gazy, zahynulo najmenej 80 ľudí
Izraelské útoky v Pásme Gazy si v stredu vyžiadali najmenej 80 obetí, oznámili tamojší zdravotníci.

Putin do Turecka nepríde. Koho vyšlú na mierové rokovania?
Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

Blesk udrel do areálu zoo, na mieste boli aj deti
Blesk priamo zasiahol dvoch dospelých.

Jermak: Ak Putin do Istanbulu nepríde, znamená to, že Moskva nechce mier
Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak očakáva, že sa ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok zúčastní na rokovaniach v Istanbule.

Ruská stíhačka narušila estónsky vzdušný priestor
Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.