V Sydney vyčíňalo silné tornádo, strhávalo strechy i vedenie
- 12:10 16.12.2015
- BRATISLAVA

Tornádo s vetrom, ktorého rýchlosť patrila k najvyšším, akú kedy v tomto meste zaznamenali, bolo súčasťou rozsiahleho búrkového pásma.
Napriek rozsiahlym škodám neboli hlásené nijaké závažné zranenia obyvateľov, uviedla agentúra DPA. Tornádo s vetrom, ktorého rýchlosť patrila k najvyšším, akú kedy v tomto meste zaznamenali, bolo súčasťou rozsiahleho búrkového pásma. To zasiahlo južné pobrežie Nového Južného Walesu a Sydney, následne sa presunulo smerom na sever, pričom spôsobilo lokálne záplavy a škody na majetku.
Na sydneyskom letisku museli odložiť prichádzajúce aj odchádzajúce lety, na cestných komunikáciách vznikali zápchy. Ľudia dochádzajúci do práce uviazli po celom meste kvôli zaplaveným cestám, nefungovala svetelná signalizácia, priechodnosť hlavných tepien spomaľovali popadané stromy.
V pobrežnom meste Nowra úrady evakuovali približne 40 osôb po tom, ako sa zrútila strecha miestnej lekárne. Niekoľko ľudí museli úrady zachrániť pre stúpajúcou vodou, tisícky domácností zostali bez elektriny. Na polostrove Kurnell južne od Sydney búrka vážne poškodila zhruba 25 domov.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.