Nechcem, aby teroristi používali náš internet, vyhlásil Trump
- 10:21 16.12.2015
- Las Vegas

Deväť uchádzačov o prezidentskú nomináciu Republikánskej strany sa v noci nadnes stretlo v tohtoročnej poslednej televíznej debate, ktorej témou bola otázka národnej bezpečnosti a migračná kríza. Informovala o tom BBC.
Debaty na stanici CNN, ktorá bola prvou po útoku v kalifornskom meste San Bernardino, kde zradikalizovaný manželský pár zabil 14 ľudí, sa okrem Donalda Trumpa, Jeba Busha, Marca Rubia a Teda Cruza zúčastnili aj lekár Ben Carson, guvernér New Jersey Chris Christie, guvernér Ohia John Kasich, senátor za Kentucky Rand Paul a podnikateľka Carly Fiorinaová.
V otázke národnej bezpečnosti došlo k ostrej výmene názorov medzi senátormi Tedom Cruzom a Marcom Rubiom. Bývalý guvernér štátu Florida Jeb Bush, ktorého preferencie podľa BBC zaostávajú za očakávaniami, zasa zaútočil na veľkopodnikateľa Donalda Trumpa, ktorý sa spomedzi všetkých republikánskych kandidátov zatiaľ teší najväčšej podpore verejnosti.
"Cestu k prezidentskému úradu si urážkami nevydláždite," povedal Bush na adresu newyorského magnáta, čím narážal na viacero kontroverzných výrokov, ktorými je Trumpova prezidentská kampaň charakteristická.
Kritiku od ostatných republikánskych kandidátov si Trump vyslúžil najmä za svoj nedávny výrok, že moslimovia by mali mať zákaz vstupu do Spojených štátov. "Nehovoríme tu o náboženstve, ale o národnej bezpečnosti," povedal tentoraz Trump.
Okrem útokov na Trumpa, ktoré však spomedzi deviatich kandidátov viedol osobne len Bush, sa ostrá výmena názorov rozpútala medzi senátormi Marcom Rubiom, Random Paulom a Tedom Cruzom, pričom v často ostrých slovných prestrelkách čelil Rubio kritike oboch kolegov najmä v otázkach národnej bezpečnosti a prisťahovaleckej politiky.
Veľké názorové rozdiely medzi všetkými republikánskymi uchádzačmi o nomináciu sa objavili v otázke sledovania elektronickej komunikácie vládnymi orgánmi, ako aj v otázke ukončenia vojny v Sýrii.
"Ak teroristi znovu udrú... prvá otázka bude: 'Prečo sme o tom nevedeli a prečo sme tomu nezabránili?'" spýtal sa Marco Rubio, čím narážal na Teda Cruza, ktorý hlasoval za obmedzenie právomocí štátnych inštitúcií pri sledovaní občanov.
Ostrú výmenu názorov medzi kandidátmi, ako aj nesúhlasné reakcie publika vyvolal ďalší Trumpov výrok, podľa ktorého by malo dôjsť k "zavretiu internetu", aby sa zastavil nábor nových členov islamistických skupín. "Nechcem, aby (teroristi) používali náš internet," vyhlásil Trump.
V sobotu sa uskutoční posledná tohtoročná debata demokratických uchádzačov o prezidentskú nomináciu, ďalšie sú naplánované v januári budúceho roka. Primárne voľby v jednotlivých štátoch USA sa začnú 1. februára v Iowe a potrvajú niekoľko mesiacov. Obe strany oficiálne oznámia mená svojich kandidátov na prezidenta Spojených štátov v priebehu leta. Prezidentské voľby sa uskutočnia v novembri a nový prezident sa svojho úradu ujme v januári 2017.

Vatikán zverejnil dátum inauguračnej omše pápeža Leva XIV.
Očakáva sa, že na inauguračnej omši sa zúčastnia aj svetoví lídri.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.