Rusko nezlepší svoje vzťahy s USA, kým podporujú sankcie
- 13:10 10.12.2015
- BRATISLAVA

Spojené štáty a Európska únia uvalili sankcie na Rusko po tom, ako v marci 2014 anektovalo dovtedy ukrajinský polostrov Krym.
Spojené štáty a Európska únia uvalili sankcie na Rusko po tom, ako v marci 2014 anektovalo dovtedy ukrajinský polostrov Krym. Moskve vyčítajú taktiež podporovanie separatistických povstaní na východe Ukrajiny, ktoré si vyžiadali už viac ako 9000 mŕtvych. "Kým Obamov námestník Joe Biden chodí po Európe a odporúča pokračovanie sankcií voči nám bez ohľadu na to, ako sa správa Kyjev po nátlakom Západu, nebudeme schopní dosiahnuť akékoľvek porozumenie," povedal Lavrov.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry by mal na budúci týždeň pricestovať do Ruska, kde chce rokovať o konfliktoch na Ukrajine a v Sýrii. Nie je pritom vylúčené, že okrem Lavrova sa stretne aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Predstavitelia Ruska, USA a OSN budú viesť rozhovory o Sýrii a boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS) už v piatok vo švajčiarskej Ženeve.
Lavrov v rozhovore pre La Repubblica vyjadril presvedčenie, že ruské, americké a arabské sily momentálne pôsobiace v Sýrii by spoločne dokázali poraziť militantov IS, vytvoriť takúto koalíciu však nie je možné, kým nie je zhoda v otázke budúcnosti sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Zatiaľ čo Rusko s Asadom spolupracuje, Spojené štáty a ich spojenci spomedzi sunnitských arabských krajín trvajú na jeho odstúpení. "Ak títo partneri v potenciálnej koalícii budú naďalej požadovať stanovenie termínu pre Asadov odchod zo scény, odpovieme, že to odporuje právu a demokracii," povedal Lavrov.
Ruský minister zahraničných vecí ďalej povedal, že nevie o terajšom mieste pobytu vodcu IS Abú Bakra Baghdádího, má však informácie o prenikaní buniek tejto skupiny do ozbrojených zložiek v Líbyi. Doplnil, že rozhodnutie Západu odstrániť dlhoročného líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího bolo chybou a že Rusko v Líbyi podporuje stabilizačný plán OSN i napriek jeho "riskantnosti". Medzinárodná konferencia o Líbyi, ktorá sa uskutoční 13. decembra v Ríme, je podľa Lavrova dôležitá, neprinesie však celkové riešenie problému.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.