Núdzové zásoby ropy bude spravovať nová agentúra
- 14:11 16.05.2013
- BRATISLAVA

Núdzové zásoby ropy a ropných produktov by mala spravovať nová agentúra.
Štát si ponechá v agentúre, ktorá bude akciovou spoločnosťou, minimálne 70-percentný podiel. “Kontrola štátu zabezpečí, že núdzové zásoby nebudú ovládané súkromnými firmami,“ uviedla Správa štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR), ktorá v súčasnosti spravuje slovenské zásoby ropy.
Súčasný model zaťažuje štátny rozpočet
Podľa SŠHR súčasný model správy núdzových zásob nadmerne zaťažuje štátny rozpočet. “Potreba zmeny súčasného modelu správy núdzových zásob vznikla predovšetkým s cieľom uvoľnenia prostriedkov štátu viazaných v núdzových zásobách, ako aj zabezpečenia, aby pri predpokladaných zvyšujúcich sa nárokoch na rozsah minimálneho limitu núdzových zásob nedochádzalo k zvyšovaniu štátneho dlhu,“ zdôvodnila vznik novej agentúry SŠHR.
Po vzniku bude musieť agentúra odkúpiť od SŠHR zhruba 520 tisíc metrov kubických núdzových zásob ropy a približne 340 tisíc metrov kubických ropných výrobkov. Štát by si mal teda prilepšiť o asi 480 mil. eur.
Cieľom agentúry bude obstarávanie, udržiavanie a obmeňovanie ropy a ropných produktov na účely plnenia požiadaviek vyplývajúcich z európskych smerníc. Agentúra bude vlastniť núdzové zásoby v rozsahu požadovanom podľa európskej smernice, t. j. v rozsahu zodpovedajúcom 90 dňom priemerného denného čistého dovozu alebo 61 dňom priemernej dennej domácej spotreby.
Podľa toho, ktorá z týchto hodnôt je vyššia. Kvôli očakávanému rastu spotreby ropy sa v budúcnosti predpokladá navýšenie rozsahu minimálneho limitu núdzových zásob zodpovedajúcich 120 dňom priemerného denného čistého dovozu ropy a ropných výrobkov.
Štát by mal mať v novej agentúre 70-percentný podiel
Vytvorenie agentúry pre spravovanie núdzových zásob ropy má podľa SŠHR a Ministerstva hospodárstva SR viacero výhod pre štát. Model "odvetvovo-verejnej" agentúry podľa nich je dlhodobo samofinancovateľný, nebude mať nároky na verejné finančné zdroje.
Model nebude deformovať trh, zachová istotu pre krajinu, keďže vykazované núdzové zásoby budú aj skutočne skladované a pripravené pre použitie a v neposlednom rade zachováva štátu rozhodovacie právomoci. Agentúra, ktorej vznik víta aj najväčšia slovenská rafinéria Slovnaft, spravuje núdzové zásoby ropy napríklad aj v Nemecku či v Maďarsku.
Podľa poslankyne za Obyčajných ľudí Heleny Mezenskej zmena zákona o núdzových zásobách ropy je začiatkom privatizácie štátnych zásob ropy. “Pristúpenie k zmene modelu zabezpečenia a udržiavania núdzových zásob ropy na agentúrny spôsob podľa môjho názoru nesie mnohé riziká. Okrem zvýšenej ceny benzínu pre spotrebiteľov spočíva hlavné riziko v ohrození zabezpečenia zásob prechodom garancií štátu na síce agentúrny, ale vo svojej podstate podnikateľský a komerčný sektor. Štát sa takto podivne a ľahko vzdáva jednej zo základných funkcií a zabezpečovacích úloh štátu,“ tvrdí Mezenská.

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb
Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.

Cena zlata klesla, nadol ju posunuli vyhlásenia Trumpa o obchodnej dohode
Cena zlata vo štvrtok klesla, keď investori zareagovali na informácie amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s obchodnou dohodou medzi USA a jednou z veľkých ekonomík.

Takáč: Situáciu s premnoženou zverou vyrieši až nový zákon o poľovníctve
Situáciu s premnoženou raticovou zverou by mal vyriešiť až pripravovaný nový zákon o poľovníctve, o ktorom agrorezort diskutuje s parlamentnými poslaneckými klubmi.