V kauze heliport opäť obvinili hlavu Liptovského Mikuláša

Štyri roky trvajúca kauza okolo povoľovania heliportu pri akvaparku Tatralandia nabrala opačný smer po vlaňajšej novembrovej výmene primátorov.
"Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Liptovskom Mikuláši v súvislosti so stavbou Heliportu Liptovský Trnovec predložil spisový materiál spolu s uznesením o vznesení obvinenia prokurátorovi Okresnej prokuratúry v Martine. Z uvedeného dôvodu nie je možné v súčasnosti poskytnúť k prípadu bližšie informácie. Obvinenému mužovi hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na dva roky až päť rokov," dodal Moravčík.
Primátor Liptovského Mikuláša obvinenia odmieta. "Znášam dôsledky problému, ktoré som nespôsobil ja. Som nevinný a verím, že moje meno bude čoskoro očistené, keďže situáciu vnímam ako účelovú diskreditáciu mojej osoby," reagoval na obvinenie. Policajný vyšetrovateľ liptovskomikulášskeho primátora už raz v rovnakej veci obvinil. Stalo sa tak v polovici októbra. Koncom októbra však toto obvinenie prokurátor zrušil pre "nepreskúmateľnosť" a nariadil doplniť spis o ďalší dôkazový materiál.
Štyri roky trvajúca kauza okolo povoľovania heliportu pri akvaparku Tatralandia nabrala opačný smer po vlaňajšej novembrovej výmene primátorov. Kým bývalý šéf radnice Alexander Slafkovský (SDKÚ-DS) pod tlakom petície zmenil územný plán a výstavbu heliportu zakázal, nový primátor Ján Blcháč (Smer-SD) uzatvoril začiatkom roka s investorom heliportu mimosúdnu dohodu. Investor sa v nej zaviazal, že nebude od mesta požadovať náhradu škody, ak mesto prijme opatrenia, ktoré umožnia realizáciu projektu. Radnica však ešte v júli informovala, že mimosúdnu dohodu stiahla, pretože podľa právnej analýzy bola od začiatku neplatná.
Práve primátor Ján Blcháč, ktorý šéfoval liptovskomikulášskej radnici aj v rokoch 2007 až 2010, podpísal v decembri 2010, teda už po prehratých primátorských voľbách, uznesenie o zmenách v územnom pláne, ktoré obsahovali aj možnosť výstavby heliportu. V roku 2013 mesto pod vedením Alexandra Slafkovského vyškrtlo slovo heliport z textovej časti územného plánu, aby sa tak vyhlo prípadným ďalším sťažnostiam na hluk vrtuľníkov.
Takmer tisíc ľudí z mestskej časti Liptovská Ondrašová a okolitých obcí sa totiž podpísalo pod petíciu proti heliportu, z ktorého štartovali vrtuľníky na vyhliadkové lety a rušili miestnych obyvateľov. Ešte vo februári 2011 pred vyškrtnutím heliportu z územného plánu však mesto dalo súhlas na výstavbu heliportu pri akvaparku a Slafkovského radnica tento krok neskôr zdôvodnila tým, že pôvodné znenie územného plánu povoľovalo postaviť pristávaciu plochu pre vrtuľníky kdekoľvek v meste, kde je zmiešaná funkcia územia s prevahou občianskej vybavenosti a teda nemala na výber.
Liptovskomikulášsky stavebný úrad v súlade s novým územných plánom nepovolil výstavbu heliportu pri akvaparku. Investor sa preto obrátil na Okresný úrad v Žiline a ten rozhodol v prospech investora. Rozhodnutie okresného úradu však napadol prokurátor a uložil mu konať v súlade so zákonom. Správnosť rozhodnutia liptovskomikulášskeho stavebného úradu - nepovoliť výstavbu súkromného civilného letiska - potvrdil aj minister dopravy.
Podľa Jána Počiatka heliport pri akvaparku Tatralandia nemôže investor vybudovať, pretože v čase rozhodovania v správnom konaní platný územný plán neumožňoval umiestnenie tejto stavby v danej lokalite. Voči rozhodnutiu ministra podal investor žalobu na Najvyššom súde SR.

Prezident: Fašistické zlo si nesmie nájsť nových kazateľov nenávisti
Prezident sa venoval aj aktuálnej situácii vo svete.

Šimečka: Hrôzy vojny si je potrebné pripomínať a poučiť sa z nich
Michal Šimečka si obete najväčšieho vojnového konfliktu v histórii uctil spolu s kolegami pri bratislavskom pamätníku na Slavíne.

KDH: Naša sloboda bola draho vykúpená obeťami 2. svetovej vojny
Milan Majerský pripomína, že 2. svetová vojna si vyžiadala desiatky miliónov obetí.

Iniciatíva Slovensko je Európa zorganizovala protestný pochod na Bradlo
Obyvatelia z rôznych častí Slovenska sa vo štvrtok dopoludnia zišli v Brezovej pod Bradlom, aby sa zúčastnili na pochode k Mohyle Milana Rastislava Štefánika.

Opozičné strany kritizujú prístup koalície k ÚS, rok a pol mu chýba sudca
Opozícia kritizuje, že už takmer rok a trištvrte nedokázal parlament zvoliť kandidátov na uvoľnené jedno miesto sudcu Ústavného súdu SR.