Najväčší torpédoborec námorníctva USA vyplával na oceán
- 20:08 07.12.2015
- BRATISLAVA

Plavidlo disponuje elektrickým pohonom, novým radarom a sonarom, účinnými raketovými strelami a ďalšími zbraňami, ako aj technológiou stealth.
Vyplávaniu futuristicky vyzerajúceho plavidla s dĺžkou 183 metrov a výtlakom 15.000 ton sa prizeralo vyše 200 pracovníkov spoločnosti, námorníkov a miestnych obyvateľov. Bath Iron Works bude testovať torpédoborec počas zimy a vylaďovať jeho systémy. Námorníctvu USA má byť odovzdaný na budúci rok.
Plavidlo disponuje elektrickým pohonom, novým radarom a sonarom, účinnými raketovými strelami a ďalšími zbraňami, ako aj technológiou stealth, ktorá mu umožňuje pohyb bez zachytenia nepriateľskými detekčnými zariadeniami. Vďaka moderným technológiám bude mať omnoho menšiu posádku než ostatné súčasné torpédoborce.
Inovácie sa podpísali aj pod viacero konštrukčných odkladov a zvýšenie konečného rozpočtu na stavbu lode. USS Zumwalt, prvé z troch plavidiel tejto triedy, má hodnotu najmenej 4,4 miliardy dolárov.

Pápež Lev XIV. odslúžil ďakovnú omšu v Sixtínskej kaplnke, skončila sa potleskom
Pápež Lev XIV odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu.

Merz pohrozil Rusku sankciami, ak nebude spolupracovať v mierovom úsilí
Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz.

Putin sa v Moskve pozdravil s generálmi z KĽDR, Kim navštívil ruskú ambasádu
Putin sa po skončení vojenskej prehliadky pri príležitosti 80. výročia víťazstva v druhej svetovej vojne na Červenom námestí v Moskve osobitne pozdravil s delegáciou zo Severnej Kórey.

Tusk a Macron podpíšu zmluvu o vojenskej pomoci v prípade ohrozenia
Poľský premiér informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

Orbán: Od nového pápeža neočakávam veľké zmeny; svet potrebuje duchovných vodcov
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán si nemyslí, že nový pápež Lev XIV. je Severoameričan, pretože - ak to podľa vlastných slov správne pochopil - pochádza z Peru.